Basha: Po projektligjit të dekriminalizimit

Basha: Po projektligjit të dekriminalizimit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, u bëri thirrje deputetëve të opozitës të japin miratimin e tyre për projektligjin mbi dekriminalizimin, ndërkohë që shprehu vendosmërinë e partisë që drejton për ta bërë më pas atë të prekshëm dhe realitet. Duke folur të mërkurën në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat, zoti …

Më shumë

Erdogan: Turqia nuk përshkallëzon situatën

Erdogan: Turqia nuk përshkallëzon situatën

Turqia dëshiron të shmangë çdo përshkallëzim të situatës me Rusinë, pas ngjarjeve të së martës në mëngjes, kur aviacioni turk rrëzoi një avion luftarak rus, që sipas saj, ka shkelur hapësirën e ajrore në kufirin me Sirinë. Deklarata është bërë të mërkurën nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. “Ne nuk …

Më shumë

Bushati: Vendet e Ballkanit në kërkim të një pakti demokracie dhe zhvillimi

Bushati: Vendet e Ballkanit në kërkim të një pakti demokracie dhe zhvillimi

Vendet e Ballkanit perendimor duhet ta shohin forcën gravitacionale të BE-së si faktori kryesor në formëzimin e jetës ekonomike, politike dhe sociale. Deklarata është bërë nga ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati në Konferencën VII të Ministrave të Jashtëm të Europës Juglindore në Berlin. Zoti Bushati apeloi ndërkohë për një …

Më shumë

Përplasja Rusi-Turqi, Stoltenberg bën thirrje për qetësi

Jens_Stoltenberg___3455342b

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg bëri thirrje për qetësi dhe zbutje të tensioneve pas rrëzimit të avionit ushtarak rus nga ushtria turke në kufirin sirian. “Bëj thirrje për qetësi dhe vetëpërmbajtje”, deklaroi Stoltenberg në përfundim të një takimi të jashtëzakonshëm të organizuar në Bruksel të martën me përfaqësues …

Më shumë

Pengmarrje në Rubè të Francës

france pengmarrje

Autoritetet e Francës lajmeruan se policia i dha fund një pengmarrjeje gjatë natës duke vrarë një person të armatosur, i cili kishte rrëmbyer disa njerëz në qytetin Rubè pranë kufirit me Belgjikën. Policia saktësoi se incidenti nuk kishte lidhje me terrorizmin. Personi i vrarë ishte pjesë e nje grupi që …

Më shumë

Ndërkombëtarët rrisin presionin ndaj gjyqësorit shqiptar

Ndërkombëtarët rrisin presionin ndaj gjyqësorit shqiptar

Përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar në Tiranë që po mbikqyrin reformën në drejtësi, po shprehin shqetësimin gjithnjë në rritje për përhapjen e korrupsionit në gjyqësorin shqiptar. Gjatë një konsulte publike në Tiranë, ata vetëm se nuk përmendën emra para gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë. Ambasadorja e BE Romana Vlahutin, ndërsa theksoi se …

Më shumë

Ukraina ndërpret furnizimin me gaz nga Rusia

Ukraina ndërpret furnizimin me gaz nga Rusi

Ukraina ndërpreu të mërkurën furnizimin me gaz nga Rusia. “Në orën 07:00 GMT, shoqëria ukrainase e gazit “Naftogaz” tërhoqi të gjitha volumet e gazit rus të parapaguara dhe asnjë parapagesë nuk u krye”, theksoi Gazprom në një komunikatë. Pas një ndërperjeje tjetër gjatë verës, livrimet e gazit rus në Ukrainë …

Më shumë

Përkeqësimi i motit, Bashkia e Tiranës merr masa dhe paralajmëron për kujdes

Përkeqësimi i motit, Bashkia e Tiranës merr masa dhe paralajmëron për kujdes

Bashkia e Tiranës bëri të ditur se ka marrë të gjitha masat për të zbutur problematikat që mund të shfaqen gjatë ditës së mërkurë, pas paralajmërimeve të sinoptikanëve për rreshje të dendura shiu. Sipas njoftimit, ndërmarrjet e rrugëve, pastrimit, kanalizimeve, ndriçimit, Policia Bashkiake, Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit dhe Zjarrfikëset, …

Më shumë