KRYEFAQJA » Dritan

Dritan

Bushati: Bisedime me Greqinë

Administrata shqiptare ka përgatitur një dokument për bisedime me Greqinë sipas mekanizmit të përbashkët të rënë dakort gjatë vitit të kaluar. Ministri i jashtëm Bushati i the televizionit publik se këto ditë do të mbahen bisedime dypalëshe përfshirë dhe çështjen e legalizimit të dyfishte të dokumentave me Greqinë.

Më shumë

Korçë-Pogradec, proçedim firmës kontraktore për pastrimin e rrugës

rruget ne Korce

Shtabi i Emergjencave Civile në rajonin e Korçës është në gadishmëri të plotë për të përballuar situatën e ngricave dhe deborës. Në të gjithë qarkun vazhdojnë të jenë në terren 19 borëpastruese dhe 12 mjete ndihmëse së bashku me 70 specialistë të mirëmbajtjes dimërorë të cilët kujdesen gjatë gjithë ditës …

Më shumë

Përmeti, zona e mbrojtur

Permeti zone e mbrojtur

“Dhënia e statusit zonë e mbrojtur pjesës karakteristike të qytetit të Përmetit do të nxisë restaurimin e këtyre vlerave si dhe zhvillimin e turizmit familjar”. Kështu shprehen përfaqsuesit e Bashkisë së Përmetit në lidhje me shpalljen zonë e mbrojtur nga Ministria e Kultures të lagjeve karakteristike të qytetit. Në këtë …

Më shumë

Gjendja e akseve rrugore në vend

Temperaturat e ulta të nisura pas ndërprerjes së rreshjeve të dëborës kanë vështirësuar jetesën e banorëve në zonat më të prekura nga moti i ftohtë, dhe sidomos qarkullimin rrugor në zonat rurale. Pavarësisht masave nga emergjencat civile ende ka akse rrugore nëpër fshatra të njësive administrative në zona të thella …

Më shumë

Nënkampionia e Evropës, Luiza Gega, po zhvillon një fazë stërvitore në Kenia

Luiza Gega i nënshtrohet një kontrolli të befasishëm

Përkundër të ftohtit që ka pushtuar Shqipërinë, atletja Luiza Gega po shijon ngrohtësinë e kontinentit afrikan, pasi po zhvillnjë fazë stërvitore në Kenia. Duke folur ekskluzivisht për Televizionin Shqiptar nga qendra stërvitore e Itenit, trajneri i saj, Taulant Stërmasi, ka thënë: kjo periudhë stërvitore ka rezultuar e frytshme. Stërmasi përvijon …

Më shumë

Moti në Ballkan dhe Evropë

Bora, ballkan, reshje, rajoni, bllokim rrugesh

Ballkani vazhdon të jetë i përfshirë nga temperatura të ulëta dhe reshje të dendura bore. Mëngjesin e sotëm në Prishtinë termometri ka shënuar -25 gradë. Mediat kosovare shkruajnë se gjatë natës pritet që temperatura më e ulët të jetë -18 gradë celsius. Këto temperatura të ulëta kanë krijuar ngrica në rrugët …

Më shumë