KRYEFAQJA » Dritan

Dritan

Tahiri: Le të ngrihen çadrat

Tahiri letër "La Republika"-s: Përgënjeshtroni shkrimin për Shqipërinë

Mijëra protestues të opozitës vendosën të ngrenë çadrat, ku do të vazhdojnë protestën e tyre kundër qeverisë Rama.  Policia e shtetit nuk pengoi ngritjen e tyre në bulevardin “dëshmorët e Kombit”, në sheshin përpara kryeministrisë. Këtë vendim të policisë së shtetit, ministri i brendshëm, Sajmir Tahiri, e konfirmoi për Televizionin Publik. Tahiri …

Më shumë

Hahn: “Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, në përputhje të plotë me Kushtetutën e Shqipërisë”

Johannes-Hahn, shkup, takime, lideret, nisin takimet

Komisioneri evropian për zgjerimin Johanes Hahn në një letër dërguar kryeministrit shqiptar Edi Rama, jep sqarime lidhur me pyetjet e ngritura nga dy ministra, ai i Drejtësisë Petrit Vasili dhe ajo e Integrimit Klajda Gjosha, lidhur me Bordin e Menaxhimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, që do të kryejë vëzhgimin …

Më shumë

Vuçiç pranon emërimin e partisë së tij si kandidat për garën presidenciale

Zgjedhjet në Serbi, triumfon Vuçiç

Kryeministri i Serbisë Aleksander Vuçiç, pasi pranoi emërimin e partisë së tij si kandidat për garën presidenciale, tha se do ta fitojë atë garë që të tjerët të mos prishin arritjet e deritanishme dhe marredhëniet e mira me fqinjët. Vuçiçi nuk përjashtoi mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare bashkë me …

Më shumë

Meksikë, protesta kundër murit të Trump

meksike protesta

Mijëra njerëz në qytetin kufitar meksikan Huarez krijuan një gardh njerëzor duke bashkuar duart, në shenjë proteste kundër planeve të presidentit amerikan për të ndërtuar një mur me Meksikën. Në protestën e quajtur Bashkim për popullin, morën pjesë edhe politikanë e studentë, veç qytetarëve të thjeshtë. Protesta synon të krijojë …

Më shumë

Rama: Do të dëgjojmë pakënaqesitë e pakicës, por nuk do të ndalemi për të bërë shtet

edi rama fb

Ndërkohë që në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” po zhvillohej protesta e organizuar nga opozita, kryeministri Edi Rama publikoi në Fejsbuk një video me pamje të saj. Në postimin e tij kreu i qeverisë, krahason protestën e sotme me atë të 21 janarit 2011, ku pati 4 viktima. “Vetëm 6 vjet më parë, …

Më shumë

“Tirana Olimpik Park”, drejt përfundimit

tirana-olimpik-park

Një nga projektet madhore në shërbim të sportit në vend,”Tirana Olimpik Park”, është drejt përfundimit. Pallati i sportit, ka përfunduar në tërësi, ndërsa janë për t’u vendosur koshat e basketbollit dhe shtyllat e rrjetës së volejbollit. Drejtori i Agjencisë së Shërbimit të Sportit, Bledar Doçi, për Televizionin Shqipar tregon se çdo gjë …

Më shumë

Tahiri në Prishtinë i kërkon Interpolit të rishikojë urdhër arrestet e Serbisë

Saimir tahiri ne kosove

Ministri i Brendsëm Sajmir Tahiri nga Prishtina ku ndodhet për një vizitë zyrtare i ka kërkuar Interpolit të rishikojë të gjitha urdhër arrestet e Serbisë, përfshi këtu dhe rastin e arrestimit të Ramush Haradinajt. Në një konferencë të përbashkët me homologun kosovar Tahiri e ka quajtur të tepërt dhe të …

Më shumë