KRYEFAQJA » Eda Belortaja

Eda Belortaja

Reforma në Drejtësi, pedagogët përzgjedhin kandidatët për KLGJ dhe KLP

gjyqtare, kandidatet e klp, klgj, perzgjidhen, pedagoge, drejtesi

Pedagogët e Fakultetit të Drejtësisë dhe Shkollës së Magjistraturës përzgjodhën sot me votim të fshehtë gjashtë kandidatë për anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. Fituesë janë Mirela Bogdani e cila kandidon për dy vende njëkohësisht, Erjon Muharremaj, Maksim Qoku, Eneida Sema, dhe Oriona Muçollari. …

Më shumë

Shqipëria dhe Serbia nënshkruajnë për herë të parë marrëveshje bashkëpunimi kulturor

serbi, shqiperi, marreveshje bashkepunimi kulturor, kulture, ministria e kultures

Për herë të parë firmoset një marrëveshje bashkëpunimi kulturor mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kjo është arritur në përfundim të Konferencës së tretë Ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qendrueshëm”. Marrëveshja u nënshkrua nga dy ministrat e Kulturës, ai serb, Vladan Vukosavljevic dhe ministrja shqiptare, Mirela Kumbaro. Ministri serb e …

Më shumë

“Gladiatori Shqiptar 5” shpall kampionët në RTSH Sport

mma, sport, gladiatoret

Të mërkurën në mbrëmje është zhvilluar në kryeqytet edicioni i 5-të i Kampionatit Kombëtar të Ndeshjeve të Lira, të mbiquajtur ndryshe “Gladiatori Shqiptar 5”. Siç dihet ndeshjet e lira janë një disiplinë e Arteve Luftarake të Përziera, apo të njohur gjerësisht si MMA. Ky sport i veçantë përfshin në rregulloren …

Më shumë

Panariti: Gruaja sipërmarrëse në zonat rurale do të jetë e privilegjuar

Edmond-Panariti, ministri i bujqesise, agrikultura shqiptare, bujqesi dhe blegtori, gruaja si sipermarrese bujqesore, perparesi

Gruaja shqiptare është ajo që mban barrën kryesore të punëve të bujqësisë, por kur vjen puna te sipërmarrja, atë e kanë më tepër burrat. Kjo është dukuria që Ministria e Bujqësisë në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Ushqimit dhe Agrikulturës, FAO, duan të ndryshojnë, duke mbështetur projekte për gruan sipërmarrëse …

Më shumë