KRYEFAQJA » Fjona Jaku

Fjona Jaku

Lezhë, pas 25 vjetësh rikthehet furnizimi i pandërprerë me energji elektrike

1.9 milion dollarë investoi OSHEE për rikonstruksionin e nënstacionit elektrik, duke i rikthyer pas shumë vitesh Lezhës, furnizimin e pandërprerë me energji elektrike. Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Energjitikës, Damian Gjiknuri, inspektuan punimet në nënstacionin e ri. “Është kjo rruga për të bërë shtet dhe është kjo mënyra se …

Më shumë

Kontributet e pensioneve të lira diskutohen në komisionin parlamentar të ekonomisë

Të gjithë ata që janë të vetëpunësuar, në profesione të lira do të paguajnë një mase kontributi të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore sipas zgjedhjes së tyre duke filluar nga paga minimale. Ky akt normativ u diskutua në komisionin e Ekonomisë pa arritur të miratohet për mungesë kuorumi. Një shqetësim i …

Më shumë

Ekspertët e medias : Transmetimi kabllor në krizë, të nxitet shtrirja e rrjeteve optike

Sipas ekspertëve të medias televizioni linear i transmetuar me kabëll, është në një krizë për shkak të përballjes me zhvillimet në tregun global të teknologjisë së telekomunikimit. Por pavarësisht se këmbanat e alarmit për një kolaps të tij në të një të ardhme të afërt po bien prej kohësh, ky …

Më shumë

Protesta në Francë:“Në burg të korruptuarit” dhe “Poshtë privilegjet”

Qindra qytetarë kanë marrë pjesë në protestat e zhvilluara në Paris dhe Tuluzë për të kërkuar largimin e deputetëve të korruptuar nga politika. “Në burg të korruptuarit” dhe “Poshtë privilegjet”, kanë qenë dy nga sloganet kryesorë të protestuesve, të cilët janë organizuar nëpërmjet rrjeteve sociale. Gjithashtu gjatë protestave nuk kanë …

Më shumë

Mattis vizitë në Irak

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, ka arritur në Bagdad, në një vizitë të paparalajmëruar. Vizita e Mattisit vjen një ditë pasi kryeministri i Irakut, Haidar al-Abadi, shpalli fazën e dytë të ofensivës për rikthimin e qytetit të Mosulit nga kontrolli i grupit militant Shteti Islamik. Por, Mattis, me komentet …

Më shumë

Vettingu-KLD-Llalla, kundër Xhafës: U respektua ligji për emërimet në KED

Këshilli i Lartë i Drejtësisë, reagon ndaj akuzave të Kreut të Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafa , se sekretari i Përgjithshëm i KLD-së, kishte shmangur nga shorti një numër të konsiderueshëm prokurorësh dhe gjyqtarësh. Këshilli i Lartë i Drejtësisë, thotë se për emërimet në Këshillin e Përkohshëm të Emërimeve në …

Më shumë

Gjermani: Vijon takimi dyditor i G20

Në Bon të Gjermanisë vijoi edhe sot takimi dyditor i ministrave të Jashtëm të G20-s. Pjesëmarrësit në takim po diskutojnë rreth temave si zhvillimi i qendrueshem deri në vitin 2030, misionet paqeruajtëse dhe forcimi i partneritetit me Afrikën. Takimi i Bonit synon të forcoje bashkërendimin politik mes aktorëve me peshë …

Më shumë