KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 20)

Bota

Gjermani: Sot zgjidhet presidenti

Asambleja parlamentare në Gjermani pritet të zgjedhë presidentin e ri të vendit, ndërsa ish-ministri i Jashtëm, Frank-Valter Shtajnmajer shihet si favoriti kryesor për këtë post. Presidenti gjerman ka shumë pak fuqi ekzekutive, por konsiderohet një autoritet i rëndësishëm moral. Kreu i ri i shtetit do të pasojë Joakim Gauk, 77-vjeçarin …

Më shumë

SHBA: Arrestohen emigrantët pa dokumenta

Autoritetet amerikane kanë arrestuar dhe dëbuar qindra emigrantë pa dokumenta, gjatë një operacioni të konsideruar si një kontroll rutinë, por që ka krijuar panik të madh mes emigrantëve në të gjithë vendin. Efektivët e Agjencisë federale të specializuar për dëbimin e emigrantëve kishin në shenjestër disa vatra emigrantësh të paligjshëm …

Më shumë

SHBA; Takimi Mogherini – Tillerson

mogherini, tillerson, takimi, shba, bota

Shefja për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, dhe Sekretari amerikan i Shtetit, Reks Tillerson, kanë biseduar rreth terrorizmit, Rusisë, marrëveshjes bërthamore të Iranit dhe Ukrainës, gjatë takimit të tyre të parë. Mogherini do të qëndrojë edhe sot në Uashington, vizita e parë kjo qe prej inagurimit te …

Më shumë

Afrikë e Jugut: Dhunë në parlament

Në Parlamentin e Afrikës së Jugut shpërtheu dhuna, ndërsa deputetë të opozitës u përpoqën të ndërpresin fjalimin për kombin të presidentit Jacob Zuma. Anëtarët e partisë radikale “Luftëtarët e Lirisë Ekonomike”, të gjithë të veshur me të kuqe, u përleshën me rojet e sigurisë, të cilët pas disa minutash shkëmbimi …

Më shumë