KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 242)

Bota

Donald Tusk, vizitë në Jordani

Deklaratat e Trampit, Task u bën thirrje liderëve të BE për unitet

Bashkimi Evropian i vlerëson shumë përpjekjet e vazhdueshme të Jordanisë në luften kundër terrorizmit dhe ekstremizmit. Kështu u shpreh presidenti i këshillit evropian Donald Tusk gjatë një vizitë që po kryen në Jordani, ku u prit nga mbreti Abdullah në Aman. Ai tha se BE-ja dhe Jordani duhet të forcojnë …

Më shumë

Kerri dhe Lavrov flasin për Sirinë

Kerri dhe Lavrov flasin për Sirinë

Uashingtoni ka paralajmëruar Rusinë se udhëheqësi sirian, Bashar al-Asad, nuk ka rol në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik. Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerri, i tha homologut rus, Sergei Lavrov gjatë një bisede telefonike, se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar qëndrimin se presidenti sirian duhet të japë …

Më shumë

Egjipt, ushtria ka vrarë gabimisht 12 turistë

Egjipt, ushtria ka vrarë gabimisht 12 turistë

Autoritetet në Egjipt konfirmuan se ushtria ka vrarë gabimisht 12 turistë gjatë një operacioni kundër terrorizmit. Ministria e Brendshme tha se trupat qeveritare po kryenin operacione në kërkim të “elementeve terroriste” në pjesën perëndimore të shkretëtirës, kur kanë shtënë me arme ndaj automjetit të turistëve. Ministria e Jashtme e Meksikës pohon …

Më shumë

Përplasje mes izraelitëve e palestinezëve në Jeruzalem

Përplasje mes izraelitëve e palestinezëve në Jeruzalem

Në kompleksin e xhamisë Al-Aksa në Jerusalem shpërthyen përleshje mes izraelitëve e palestinezëve. Policia izraelite tha se brenda xhamisë gjatë natës ishin protestues kishin ngritur barrikada, me qëllim që të pengohej vizita e izraelitëve para festimeve të Vitit të Ri Hebraik. Dëshmitarë palestinezë thonë se policia ka hyrë në xhami. Përleshjet …

Më shumë