KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 3)

Bota

Koreja e Veriut kërcënon me raketa bërthamore

Koreja e Veriut kërcënon me raketa bërthamore

Pavarësisht paralajmërimeve të SHBA, Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të kryejë teste të raketave “çdo javë”. Deklarata erdhi ndërsa zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara, Majk Pens, ndodhet për një vizitë në Japoni për të forcuar bashkëpunimin e sigurisë. Kryeministri japonez kërkoi një zgjidhje paqësore të krizës koreanoveriore, gjatë …

Më shumë

Referendumi në Turqi, Erdogani fiton me rezultat të ngushtë

Referendumi në Turqi, Erdogani fiton me rezultat të ngushtë

Ndonëse me një rezultat të ngushtë, kauza e Presidentit Rexhep Taip Erdogan ka marrë mjaftueshëm vota për të ndryshuar sistemin e qeverisjes, ndërsa pro amendimit të Kushtetutës janë shprehur 51.41 përqind e votuesve teksa kundër ishin 48.59 përqnd e tyre. Menjëherë pasi rezultati u qartësua, Erdogan mbajti një konferencë zyrtare …

Më shumë

Ish-presidentja Geun-hue shpallet zyrtarisht fajtore

Ish-presidentja Geun-hue shpalle zyrtarisht fajtore

Ish-presidentja e Koresë së Jugut, Park Geun-hue, është akuzuar zyrtarisht për skandalin e korrupsionit, që çoi në rrëzimin e saj nga pushteti. Prokurorët thonë se ish-presidentja përballet me akuza për ryshfet, abuzim me pushteti dhe rrjedhje të sekreteve shtetërore. Park Geun-hue, 65-vjeçare, e cila gjendet në paraburgim, është akuzuar për …

Më shumë