KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 30)

Bota

SHBA: Arrestohen emigrantët pa dokumenta

Autoritetet amerikane kanë arrestuar dhe dëbuar qindra emigrantë pa dokumenta, gjatë një operacioni të konsideruar si një kontroll rutinë, por që ka krijuar panik të madh mes emigrantëve në të gjithë vendin. Efektivët e Agjencisë federale të specializuar për dëbimin e emigrantëve kishin në shenjestër disa vatra emigrantësh të paligjshëm …

Më shumë

SHBA; Takimi Mogherini – Tillerson

mogherini, tillerson, takimi, shba, bota

Shefja për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, dhe Sekretari amerikan i Shtetit, Reks Tillerson, kanë biseduar rreth terrorizmit, Rusisë, marrëveshjes bërthamore të Iranit dhe Ukrainës, gjatë takimit të tyre të parë. Mogherini do të qëndrojë edhe sot në Uashington, vizita e parë kjo qe prej inagurimit te …

Më shumë

Afrikë e Jugut: Dhunë në parlament

Në Parlamentin e Afrikës së Jugut shpërtheu dhuna, ndërsa deputetë të opozitës u përpoqën të ndërpresin fjalimin për kombin të presidentit Jacob Zuma. Anëtarët e partisë radikale “Luftëtarët e Lirisë Ekonomike”, të gjithë të veshur me të kuqe, u përleshën me rojet e sigurisë, të cilët pas disa minutash shkëmbimi …

Më shumë

Francë; Shpërthim në centralin bërthamor

shperthim, centrali berthamor, france, sot, bota, deme

Autoritetet franceze kanë njoftuar për një shpërthim në një termocentral bërthamor, por duke sqaruar se nuk ka rrezik për rrjedhje radioaktive. Qeveria vendore e rajonit Manche, njoftoi se situata pas shpërthimit të sotëm në termocentralin Flamanvill në bregdetin veriperëndimor të Francës, është nën kontroll. Termocentrali, që menaxhohet nga kompania shtetërore, …

Më shumë