KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 5)

Bota

Rusia vendosi veton ndaj miratimit të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Rusia vendosi veton ndaj miratimit të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të propozuar nga Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca, lidhur me sulmin me armë kimike në rajonin Khan Shajkun, jo larg qytetit sirian Idlib. Këto tri anëtarë të këshillit kërkuan hetim lidhur me sulmin me armë kimike …

Më shumë

Tramp, takim me Stoltenberg: “U jemi mirënjohës anëtarëve të NATO-s për mbështetjen në dënimin e masakrave në Siri”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp në konferencën e përbashkët për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, dënoi edhe njëherë masakrat e regjimit në Siri. “Ka ardhur koha t’i jepet fund luftës së brendshme brutale në Siri, për të mposhtur terroristët dhe për të …

Më shumë

Iran; Ahmadinexhad regjistrohet si kandidat për zgjedhjet presidenciale

Iran, Kandidatët, kandidat, Ahmadinexhad, bota

Në Iran vijoi sot dita e dytë e procesit të regjistrimit të kandidatëve për zgjedhjet presidenciale të muajit Maj. Mediat shtetërore njoftuar se ish presidenti Mahmud Ahmadinexhad, një konservator i vijës së ashpër, që ka shërbyer dy mandate si president nga viti 2005 në 2013-ën, është regjistruar si kandidat për …

Më shumë

Tramp nënshkroi protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO

Presidenti amerikan Donald Tramp nënshkroi protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, duke përfunduar kështu proçesin e ratifikimit në Shtetet e Bashkuara. Shtepia e bardhë nuk lëshoi ndonjë deklaratë lidhur me nënshkrimin e protokollit. Senati amerikan ratifikoi protokollin me shumicë dërrmuese para pak javësh, në një seancë ku …

Më shumë