KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi

Ekonomi

Gjermania mbështet krijimin e një laboratori rajonal analizash fito-sanitare në Ballkan

Gjermania mbështet krijimin e një laboratori rajonal analizash fito-sanitare në Ballkan

Gjermania do të mbështesë krijimin e një laboratori rajonal analizash  fito-sanitare të produkteve bujqësore dhe blegtorale që do të mbulojë të githa vendet e Ballkanit Perëndimor. Ky laborator do të asistohet nga një laborator gjerman reference, me qëllim shmangien e vonesave dhe kontestimeve mbi pastërtinë e produkteve bujqësore në pikat …

Më shumë

Gjiknuri: Sipërmarrës të Singaporit, interes për investime në Shqipëri

ministri i energjitikes, damian gjiknuri, forumi, ekonomi, investime te huaja, singapori,

Potencialet që ka Shqipëria për investime në fushën e energjisë, dhe konkretisht në hidroenergji, energji elektrike, naftë, gaz dhe në sektorin minerar, janë paraqitur nga Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri në Forumin e Tregtisë dhe Investimeve Singapor-Shqipëri. Në një prononcim për televizionin Shqiptar, Gjiknuri u shpreh se gjatë …

Më shumë

Porti Durrësit, Kosova së shpejti me zyrë doganore

Doganë e re për Kosovën në Durrës

Marrëveshja e mirëkuptimit për bashkëpunim për kadastrat fiskale mes Shqipërisë dhe Kosoves,  është nënshkruar nga ministrat e financave të dy vendeve. Për ministrin shqiptar të financave Arben Ahmetaj vendi ynë do të ndihmohet nga administrata e kosovës për kadastrën fiskale, cila do të jetë nën menaxhim tërësisht nga qeveria qendrore …

Më shumë

Rama vizitë në Singapor

Rama: Në mandatin e dytë do të nisim dy aeroporte të rinj

Kryeministri Edi Rama gjendet në Singapor për një vizitë zyrtare. Ai është pritur nga homologun e tij, Lee Hsien Loong. Sipas njoftimit të vetë zotit Rama në rrjetet sociale, të dy personalitetet kanë biseduar për për rritjen e bashkëpunimit mes dy vendeve. Zoti Rama ka shfrytëzuar rastin ta falenderojë zotin …

Më shumë

Davos: Xi Zhinping: Krizat financiare ndërkombëtare janë shkaktuar nga ndjekja e tepruar e përfitimeve

Davos: Xi Zhinping: Krizat financiare ndërkombëtare janë shkaktuar nga ndjekja e tepruar e përfitimeve

Forumi Ekonomik Botëror në Davos hapi punimet me një fjalim të rëndësishëm nga presidenti kinez Xi Zhinping, i cili mbrojti globalizmin dhe tregtinë e lirë. Xi është presidenti i parë kinez që ndjek takimin vjetor të udhëheqësve të vendeve dhe shefave të bizneseve në Alept zvicrane, gjatë historisë 47 vjeçare …

Më shumë

Linja energjitike Shqipëri – Maqedoni, drejt miratimit kredia e dytë

Linja energjitike Shqipëri - Maqedoni, drejt miratimit kredia e dytë

Në parlamentin shqiptar Komisioni i Ekonomisë ka miratuar marrëveshjen midis Shqipërisë dhe Gjermanisë për financimin e linjës energjitike të ndërlidhjes mes Shqipërisë dhe Maqedonisë. Sipas marrëveshjes qeveria e Gjermanisë i jep mundësi palës shqiptare të marrë një hua me kushte të favorshme nga banka KFW, me vlerë deri në 20 …

Më shumë