KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 10)

Ekonomi

Vlahutin: E pakënaqur për zgjatjen e afateve për mbylljen e investimeve të BE në Vlorë

Romana-Vlahutin, shprehet, pakenaqesi, investimet ne shqiperi,

Bypass-i, Lungomarja dhe sistemimi i ujërave të zeza e të bardha, janë tre projektet madhore që Bashkimi Europian po financon në qytetin e Vlorës. Gjatë një inspektimi të zhvilluar me kryetarin e Bashkisë së Vlorës Dritan Leli, Ambasadorja e BE në Shqipëri Romana Vlahutin, u shpreh e pakënaqur për zgjatjen …

Më shumë

Shqipëria drejt krijimit bursës së energjisë

Shqipëria drejt krijimit bursës së energjisë

Ministria e Energjisë dhe Industrisë në bashkëpunim me Konfederatën Kombëtare të Industrive (AlbKonfindustria) dhe e mbështetur nga Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC), pjesë e Grupit të Bankës Botërore, organizuan në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, Forumin Ndërkombëtar për “Bursën Shqiptare të Energjisë – APEX”. APEX, do të ndihmojë në përmirësimin e …

Më shumë

“Çështja ÇEZ”, kërkohet dëshmia e djalit të ish kryeministrit Berisha

CEZ, komisioni hetimor, shkelzen berisha, deshmitar, emaili, ekonomi

Komisioni hetimor parlamentar për privatizimin e kompanisë OSHE nga kompania çeke CEZ, ka shtyrë seancën për të mërkurën, më 1 shkurt. Komisioni ka vendosur ndërkohë thirrjen në cilësine e dëshmitarit të Shkëlzen Berishës djalit të ish-kryeministrit demokrat Sali Berisha. Sipas kryetarit të komisionit Taulant Balla thirrja e këtij dëshmitari vjen …

Më shumë

Rama: Së shpejti nis programi kombëtar 1 miliard dollarë për rindërtim

Grabitja e parave të bankës, Rama merr në mbrojtje policinë

Pak muaj nga mbajtja e zgjedhjeve parlamentare të 18 qershorit, kryeministri socialist Edi Rama, ka këmbënglur se reformat ekonomike të ndërmarra nga qeveria e tij, kanë qenë të suksesshme dhe ekonomia e vendit u rrit me 3.4 përqind. “Reformat ekonomike të qeverisë shqiptare janë me rëndësi jetike për të rritjen …

Më shumë

Qeveria prish marrëveshjen me “Transatlantik Albania”, përfiton “Albpetrol”

Qeveria marrëveshjen me “Transatlantik Albania”, përfiton "Albpetrol"

Qeveria shqiptare ka prishur marrëveshjen konçesionare me kompaninë e naftës “Transatlantik Albania”, duke i marrë dy vendburime të naftës që kjo kompani shfrytëzonte për t’ia dhënë në dorëzim kompanisë shtetërore Albpetrol. Bëhet fjalë për dy puse nafte që ndodhen në zonën e Gorishtit dhe Cakranit. Vendimin e mori ministri i …

Më shumë

Tramp premton, bursat rriten

Tramp premton, bursat rriten

Aksionet në bursat amerikane pësuan një rritje të ndjeshme, duke shënuar një rekord më vete në hapje të tregjeve. Që pas fitores së Donald Tramp në nëntor, aksionet në bursat amerikane kanë pësuar rritje të vazhdueshme nisur nga premtimet e Presidentit për ekonominë vendase. Këto rritje u përforcuan në ditët …

Më shumë

Çmimet e referencës; Problem për biznesin

dogana-tirane, drejtoresha e doganes, brunilda, cmimet, ndryshim i metodes llogaritese, ekonomi

Në një forum biznesi të organizuar nga dhoma amerikane e tregëtisë me drejtorinë e përgjithshme të doganave, sipërmarrësit ngriten si shqetësim aplikimin e çmimit të referencës dhe procesin e skanimit në dogana. Nëse për çmimet e referencës administrata doganore u angazhua të ndryshojë metodën e llogaritjes, për vonesat në procesin …

Më shumë

Gjermania mbështet krijimin e një laboratori rajonal analizash fito-sanitare në Ballkan

Gjermania mbështet krijimin e një laboratori rajonal analizash fito-sanitare në Ballkan

Gjermania do të mbështesë krijimin e një laboratori rajonal analizash  fito-sanitare të produkteve bujqësore dhe blegtorale që do të mbulojë të githa vendet e Ballkanit Perëndimor. Ky laborator do të asistohet nga një laborator gjerman reference, me qëllim shmangien e vonesave dhe kontestimeve mbi pastërtinë e produkteve bujqësore në pikat …

Më shumë

Gjiknuri: Sipërmarrës të Singaporit, interes për investime në Shqipëri

ministri i energjitikes, damian gjiknuri, forumi, ekonomi, investime te huaja, singapori,

Potencialet që ka Shqipëria për investime në fushën e energjisë, dhe konkretisht në hidroenergji, energji elektrike, naftë, gaz dhe në sektorin minerar, janë paraqitur nga Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri në Forumin e Tregtisë dhe Investimeve Singapor-Shqipëri. Në një prononcim për televizionin Shqiptar, Gjiknuri u shpreh se gjatë …

Më shumë