KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 48)

Ekonomi

BERZH-i optimist për ekonominë shqiptare

BERZH-i optimist për ekonominë shqiptare

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH)parashikon rritje të qëndrueshme të ekonomisë së Shqipërisë me 2.3 për qind në 2015, pavarësisht përmbytjeve të mëdha në jug të vendit gjatë fillimit të vitit. Kjo bëhet e ditur në raportin e publikuar të enjten mbi Perspektivat Ekonomike Rajonale. Sipas BERZH-it, autoritetet rritën …

Më shumë

BB vlerëson ecurinë në reformën energjitike

BB vlerëson ecurinë në reformën energjitike

Banka Botërore e cilësoi shumë të mirë ecurinë e reformës së ndërmarrë në energjitikë. Deklarata i atribuohet drejtoreshës për Europën Juglindore në Bankën Botërore zonjën Ellen Goldshtein gjatë takimit në Tiranë me Ministrin e Energjetikës Damian Gjiknurin. Sipas njftimit nga zyra e shtypit e kësaj ministrie, zonja Goldshtein theksoi se …

Më shumë

Rama: Operacioni kundër informalitetit nuk synon ndëshkimin e bizneseve, por respektimin e ligjit!

Rama: Operacioni kundër informalitetit nuk synon ndëshkimin e bizneseve, por respektimin e ligjit!

Në kulmin e kritikave veçanërisht nga opozita se operacioni kundër informalitetit po ndëshkon bizneset, kryeministri socialist Edi Rama tha se ky operacion synon respektimin e ligjit nga të gjithë. Gjatë një takimi me pëfaqësues të biznesit të vogël, zoti Rama bëri thirrje për denoncimin e sjelljeve antiligjore të administratës tatimore. …

Më shumë

Rama: Biznesi i vogël nuk do të paguajë; Basha: Rama ka dështuar!

Rama: Biznesi i vogël nuk do të paguajë; Basha: Rama ka dështuar!

Dy muaj pas fillimit të një operacioni kombëtar kundër informalitetit, kryeministri socialist Edi Rama ka dhënë një lajm befasues. Në aktivitetin “Beteja kundër informalitetit” mbajtur të shtunën në Tiranë me administratën tatimore dhe bizneset, zoti Rama tha se “…të gjithë ata që janë bzines i vogël me qarkullim deri në …

Më shumë

Sejko: Ekonomia shqiptare po vazhdon të performojë pozitivisht, por nën potencialet e saj!

Sejko: Ekonomia shqiptare po vazhdon të performojë pozitivisht, por nën potencialet e saj!

Guvernatorit i BSH-së, Gent Sejko ka deklaruar se, “ekonomia shqiptare po vazhdon të performojë pozitivisht, por vazhdon të jetë nën potencialet e saj të rritjes”. Duke folur të premten në Tiranë në konferencën e organizuar nga BSH në bashkëpunimin me Universitetin e Oksfordit me temë: “A i ndryshojnë krizat, themelet …

Më shumë

“Rapiscan”, parlamenti miraton ndryshimin e marrëveshjes

Maxhoranca përgatitet për votimin në parlament

Pavarësisht polemikave për afera korruptive në dhënien e koncesioneve, të enjten maxhoranca dhe opozita bashkuan votat për të miratuar një marrëveshje të re mes Ministrisë së Financave dhe kompanisë “Rapiscan” që kryen shërbimin e kontrollit nëpërmjet skanimit të mallrave në dogana. Deri tani për çdo skanim kampania përfitonte 39 euro, …

Më shumë