KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë

Kulturë

Festivali i muzikës drejton sytë nga Fustanella

Veshja karakteristike dhe veçanërisht fustanella është një prej simboleve më të përkryera të traditës së kostumeve shqiptare. Në eventin ndërkombëtar të muzikës “Fustanella festival” që po zhvillohet në qytetin e Gjirokastrës, vlerat tradicionale të fustanellës promovohen nga artistë shqiptarë dhe të huaj. Pjesmarrësit në festival apelojnë që vlerat e veshjes …

Më shumë

Nisin përgatitjet për edicionin e 19-të të “Miss Shqipëria”

miss shqiperia

Kompeticioni i vetëm i bukurisë mbarëshqiptare “Miss Shqipëria” mbush plot 19 vjet. Prej disa ditësh në studiot e Radiotelevizionit Shqiptar, transmetuesit ekskluziv të këtij eventi, kanë nisur audicionet e vajzave pretendente për kurorën e artë që do të dorëzohet nga mbajtësja e edicionit të kaluar Kristiana Skuraj. Producentja e këtij …

Më shumë

Trofeu i Docutiff “Tempestad” shtegton në Meksikë!

Docutiff Awards

Docutiff 2017 e ka dërguar trofeun e tij të edicionit të tretë në Meksikë. Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të këtij kompeticioni dedikuar tërësisht gjinisë së dokumentarit, juria ndërkombëtare e përbërë nga Rada Šešic , Agostino Ferrente dhe Nikola Vukçeviç, kanë përzgjedhur si BEST FEATURE FILM – filmin “Tempestad” …

Më shumë

Orkestra Simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar në një koncert të veçantë

Orkestra Simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar në një koncert të veçantë

Orkestra Simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar përgatitet të realizojë koncertin e radhës me një program të veçante. Dirigjeni Jetmir Barbullushi, baketës së të cilit i është besuar ky koncert, shprehet se autorët dhe veprat e zgjedhura janë luajtur shumë vite më parë nga Orkestra Simfonike. Është fjala për koncertin për violinë …

Më shumë

Veronese, artisti që zgjon vetëdijen

Përmes artit të zgjojmë shpirtin….është ky frymëzimi që artisti i njohur kontemporan Marco Veronese ka sjellë në Shqipëri. Lindur në Itali por që bën jetë nomadi. Veronese është një personalitet në artin bashkëkohor duke eksperimentuar nga fotografia tek piktura, skulptura, instalacionet ,poezia dhe zgjimi i vetëdijes. Artisti ka mbajtur një …

Më shumë

Ministria e Turizmit: Shpallen 11 projekte turistike fituese për 2017

Janë shpallur sot 11 projekte turistike fituese për vitin 2017, financuar plotësisht apo pjesërisht nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes. E 11 fituesit kanë pasur tema si pastrimi dhe monitorimi i situatës mjedisore në plazhe, edukimi mjedisor për këtë, projekte për turizmin e gjelbër, Ullirin,Verën dhe Rakinë …

Më shumë