KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 10)

Kulturë

Ermonela Jaho koncert me Orkestrën Shtetërore të Francës

ermonela jaho, orkestra franceze, soprano, shqiptare, franceze, kulture

Pasi ka lënë një vit të shkëlqyer profesional sopranoja Ermonela Jaho, e nis Vitin 2017 me një performancë madhështore me Orkestrën Shtetërore të Francës. Jaho do të jetë pjesë e një transmetimi televiziv në “France 3”, në bashkëpunim me Fauteuils d’Orchestre dhe me Orkestrën Nacionale të Francës. Koncerti do të …

Më shumë

Koncerti i Vjenës në Tiranë, tejkalohen pritshmëritë

shkelzen doli, tirane, ansambli i filarmonise se vjenes, qeleshe dhe raki, plis,

Violinisti shqiptar Shkelzen Doli tejkalon pritshmëritë me koncertin e organizuar në Tiranë, mbrëmjen e djeshme. I mbërritur në Shqipëri, një ditë pasi mori pjesë në koncertin e fillim vitit në Vjenë, artisti shqiptar dhe Ansambli i Filarmonisë vjeneze, përformuan me rezonancë të lartë profesionale në kryeqytet. Në një shfaqje që …

Më shumë

Elbasan: Mbrëmje festive, nderohen Sejdini dhe Sadiku

Elbasan: Mbrëmje festive, nderohen Sejdini dhe Sadiku

Qendra e Artit të Bashkisë Elbasan përmbylli aktivitetet në një mbrëmje festive nderimi, në teatrin “Skampa”. Pjesë nga kompozitorët më të shquar shqiptarë dhe botërorë erdhën nën interpretimin e orkëstrës filarmonike të Elbasanit në bashkëpunim me orkestrën e Radiotelevizionit Shqiptar nën drejtimin e Jetmir Barbullushit. Në këtë mbrëmje bashkia ndau …

Më shumë

Qendra e re Kombëtare e Kulturës për Fëmijët hap sot dyert

Qendra e re Kombëtare e Kulturës për Fëmijët çel sot dyert

Nga qendra Kombëtare Kulturore e Fëmijëve, një investim i qeverisë Shqiptare, kryeministri Edi Rama, premtoi krijimin e një rrjeti të tillë në të gjithë vendin,për të krijuar mundësi argëtimi dhe pasurimi shpirtëror për fëmijët. “Kjo mundësi e re që u krijohet fëmijëve ktu në Tiranë bëjnë të mundur edhe në …

Më shumë