KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 2)

Kulturë

Zjarr në katin përdhes të Bibliotekës Kombëtare

Zjarr në katin përdhes të Bibliotekës Kombëtare

Një zjarr ka përfshirë katin përdhes të Bibliotekës Kombëtare që ndodhet në anën jugore të Pallatit të Kulturës në qendër të Tiranës. Shkak ka qenë një shkëndijë në sistemin elektrik. Zjarfikësit kanëndërhyrë menjëherë duke e arritur ta shuajnë zjarrin. Dëmet sipas zëvendësministrit të kulturës, Zef Çuni nuk janë të mëdha. …

Më shumë

Bota e Akuarelit në Tiranë

Mjeshtrat e botës së Akuarelit kanë mbërritur në Tiranë për Bienalen e dytë ndërkombëtare që zhvillohet në kryeqytetin shqiptar. Ekspozimi i më shumë se 200 artistëve dhe prania fizike e mjeshtrave nga Kina, India, Turqia e shumë vende të tjera do të krijojnë një atmosfere feste. Ndërsa hapja ceremoniale bëhet …

Më shumë

Remzije Sherifi një ndër 10 gratë më të shquara të Skocisë

Një shqiptare nga Kosova është përfshirë në dhjetë gratë me të shquara të Skocisë për vitin 2017. Quhet Remzije Sherifi. Vlerësimi për të është bërë si aktiviste në politikë, por Remzie është edhe gazetare, shkrimtare producente, dhe lidere komuniteti. “Jeta e Remzije Sherifit është një frymëzim”, komenton shkencëtarja britanike, Sarah …

Më shumë