KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 20)

Kulturë

2016 – viti i Kadaresë

ismail kadare, 2016, panairi i librit, studiues, viti i kadarese,

Një panel i veçantë, me pedagogë të Fakultetit të Histori-Filologjisë në Tiranë, studiues dhe kritikë letrarë i është kushtuar në Panairin e Librit, shkrimtarit të madh Ismail Kadare. “Primisimus Inter Pares”, “I pari mes te barabartëve”, ka qënë auditoriumi që përmes referatesh të ndryshme është trajtuar rrënjësisht vepra e Kadaresë, …

Më shumë

TIFF shpall fituesit

Filmi gjerman “Hear the silence” nga regjisori Ed Erenberg mori trofeun më të rëndësishëm nga Tirana Film Festival si filmi më i mirë artistik. Juria e përbërë nga Darko Basheski Visar Morina dhe Mehdi Abdollahzadeh vlerësoi filmin për arritjen e mrekullueshme në vizatimin në kohë reale të efektit traumatik që …

Më shumë

Agron Tufa-autori i vitit

Është një vëllim poetik, libri që ka rrokur vlerësimin e jurisë profesioniste në Panairin e Librit në Tiranë ndër 107 tituj të rinj që kanë paraqitur shtëpitë botuese. Autori më i mirë i vitit u shpall Agron Tufa për vëllimin poetik “Kafsha dhe Fantazma” botuar nga Onufri duke evidentuar tharmin …

Më shumë

Bashkia e Tiranës nis rikonstruksionin e Shkollës së Baletit

Pas Liceut Artistik, një tjetër shkollë arti në kryeqytet po sillet në standarde bashkohore. Bëhet fjalë për Shkollën e Baletit, ku studiojnë 226 nxënës të moshes nga 10-18 vjeç, të cilët janë zhvendosur momentalisht për të vijuar mësimin në ambjentet e shkollës Migjeni. Kryebashkiaku Erion Veliaj ndoqi nga afër punimet …

Më shumë