KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 3)

Kulturë

Shuhet Françesk Radi

Shuhet Françesk Radi

Këngëtari dhe kompozitori i njohur Francesk Radi humbet betejën me sëmundjen. Ai u shua të hënën pas një hemoragjie cerebrale që pësoi në agimin e datës 27 mars. Që në momentet e para Radi ju nënshtrua një kujdesi intensiv, por shpresat për mbijetese u fikën dalëngadalë. I diplomuar në akademinë …

Më shumë

Ermonela Jaho nga ROH në 1500 kinema me Butterfly

“E gjithë darka është në fakt, e jashtëzakonshme. Ermonela Jaho, një nga interpretueset e mëdha të verizmit, sjell një vërtetësi të pakompromentueshme në rolin kryesor, dhe kombinimi midis brishtësisë dhe emocionit gurgullues të copëton më dysh.” Kjo është veç një nga kritikat e shkëlqyera që sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ka …

Më shumë

Në kërkim të përgjigjes “Çfarë ishte duke bërë kur diktatori vdiq?”

“Çfarë ke qënë duke bërë kur diktatori vdiq?” Nën këtë titull provokues artisti Ilir Kaso çel ekspozitën vetjake në Galerinë Zeta në kryeqytet. Ndërsa pret që para syve të dalin imazhe të prillit të vitit 1985 kur vdiq diktatori Enver Hoxha, të rradhëve të gjata që prisnin për homazhe, shoqëruar …

Më shumë