KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 30)

Kulturë

Shuhet aktori Demir Hyskja

Shuhet aktori Demir Hyskja

Është shuar nga jeta në moshën 79 vjeçare Demir Hyskja, një nga aktorët më të njohur të teatrit dhe kinemtaografisë shqiptare. Lajmi është dhënë mes dhimbjes dhe trishtimit nga familjarët e tij në Elbasan. Prej disa kohësh Hyskja ndodhej në spital pasi ishte në gjendje të rëndë shëndetësore. Gjatë tre …

Më shumë

Bluwi, stilisti që përdor retë dhe ndërtesat për të plotësuar krijimet e tij (foto galeri)

shamekh, bluwi, stilist, krijime, fashion dizajn

Shamekh Bluwi, një arkitekt dhe ilustrator me origjinë nga Amani i Jordanisë, është bërë i njohur së fundmi për stilimet e tij tejet interesante. Ai krijon të prera letrash me figura vajzash, veshjet e të cilave marin dizenjon e çfarëdolloj gjëje që i vë nga pas. Stilimet e tij, përveç …

Më shumë

Për herë të parë në Shqipëri vjen “Durrës International Opera Masterclass”

agim hushi, ardita bufaj, durres opera masterclass

Për herë të parë në Shqipëri po mbahet këtë fundjavë “Durrës International Opera Masterclass”. Tenori i mirënjohur Agim Hushi nën shoqërimin e pianistes Ardita Bufaj do të zhvilojnë koncertin gala mbrëmjen e se dieles në sallën e teatrit Aleksandër Mosiu të qytetit të Durrësit. Para kësaj ngjarje të rëndësishme kulturore …

Më shumë

Miratohet projekti për rikonstruksionin e plotë të Teatrit të Operës e Baletit

mirela kumbaro, rikonstruktimi tob, tkob, opera

Këshilli Kombëtar i Territorit miraton projektin e plotë të rikonstruksionit të Teatrit të Operës e Baletit. Kjo është njoftuar nga ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, e cila në faqen e zyrtare, njofton se “Pas muajve të gjatë pune të lodhshme dhe ekspertize të vështirë të 3 studiove shqiptare dhe europiane, …

Më shumë