KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 4)

Kulturë

Pushteti dhe baleti

upside down, dy pjese, baleti, eltion merja, koreograf, tetri i operas dhe baletit

Pushteti ka forma të ndryshme për tu shfaqur, por ajo më e prekshmja dhe më vizualja është pikërisht karrigia. Ky objekt është edhe simboli frymëzues i koreografit Eltion Merja i cili tashmë pjesës së parë të baletit “Pushteti i Karriges” i bashkangjit edhe veprën më të re titulluar “Upside down”. …

Më shumë

Festohen karnavale e Dropullit

karnavalet e dropullit, kulture, jugu i vendit, tradita shqiptare

Derviçian, fshati me popullsinë më të madhe në Dropull është dhe mikpritësi i përvitshëm i karnavaleve të minoritetit grek. Nusja dropullite dhe dhëndri janë figurat kryesore, ndërsa në zjarrin që ndizet në mbrëmje vonë, digjet e keqja: “ Karanvalet e Derviçanit, janë një traditë e hershme. Pasi kemi shëtitur nëpër …

Më shumë

Çmimet Oscar 2017, mbizotërojne filmat “Moonlight dhe “La la land”

moonlight, lalaland, filmat me te mire, cmimet oscar, kulture, kinematografi

Ceremonia e çmimeve Oscar, ngjarja më e pritur e vitit në botën e kinematografisë ka shënuar mëngjesin e kësaj të hëne edicionin e 89-të. Drejtpëdrejt nga teatri Dolby ne Hollivud yjet e kinimatografisë parakaluan në tapetin e kuq duke ofruar shumëllojshmëri stilesh, shumë shkëlqim metalik e ngjyrë të kuqe dhe …

Më shumë

Orkestra simfonike e RTSH, koncert në stilin Italian

Orkestra simfonike koncert në stilin Italian

Orkestra Simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar vijon stinën koncertore. Sipas drejtorit artistik Sokol Toto, që prej shtatorit kur nisi kjo stinë dhe hartimit të programit, rëndësi i është dhënë cilësisë artistike të këtyre koncerteve. Kjo është bërë sipas tij në dy drejtime, në përzgjedhjen e dirigjenteve dhe në atë të solisteve. …

Më shumë