KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 48)

Kulturë

Rough Guides: Shqipëria, e pesta në botë për t’u vizituar gjatë 2016-ës.

Rough Guides: Shqipëria, e pesta në botë për t'u vizituar gjatë 2016-ës.

Shqipëria renditet e pesta në botë për t’u vizituar për vitin 2016 sipas klasifikimit boteror, që bën një prej websiteve më të mirë në botë për udhëtimet, Rough Guides. E përfshirë në top 10 vendet për t’u vizituar gjatë keti viti, Shqipëri pozicionohet saktësisht në vendin e pestë pas Nepalit, Kolumbisë, …

Më shumë

Insituti italian i Kulturës prezanton ekspozitën e Trienales së Milanos

Insituti italian i Kulturës prezanton ekspozitën e Trienales së Milanos

Institui italian i Kultures, ka prezantuar edicionin e 21-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Trienales së Milanos. Kjo ekspozitë me temën “Shekulli 21, Dizajn pas Dizajni” e mbështetur dhe nga Ministria shqiptare e Kulturës, sipas drejtorit ekzekutiv Andrea Kançelato vlerëson rolin e dizajnit dhe të projektit në trajtimin e problemeve dhe …

Më shumë

Shuhet regjisori Minarolli

Shuhet regjisori Minarolli

Shuhet në mënyrë të papritur Artan Minarolli, një nga emrat e njohur të kinematografisë shqiptare. Familjarë të tij kanë njoftuar se ai ka ndërruar jetë pas një ataku kardiak mëngjesin e së enjtes. Regjisori Minarolli do të mbahet mend për dokumentarin “Për një centimetër”, filmat “Fjalë pa fund”,“Qind për qind”,“Plumbi …

Më shumë

KOKSH shpall 10 sportistët më të mirë të vitit 2015

komiteti olimpik shqiptar shpall 10 futbollistet me te mire te vitit 2015

Komiteti Olimpik Shqiptar shpalli 10 sportistët më të mirë të vitit 2015. Në përzgjedhjen e tyre KOKSH kishte parasysh pjesmarrjen në aktivitetet kombëtare e ndërkombëtare, si dhe rezultatet e arritura në disiplina të ndryshme. Sipas rradhitjes në vend të parë është Luiza Gega, kampionia dhe rekordmenia e atletikës shqiptare. Më …

Më shumë