KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 5)

Kulturë

Shqipëria dhe Serbia nënshkruajnë për herë të parë marrëveshje bashkëpunimi kulturor

serbi, shqiperi, marreveshje bashkepunimi kulturor, kulture, ministria e kultures

Për herë të parë firmoset një marrëveshje bashkëpunimi kulturor mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kjo është arritur në përfundim të Konferencës së tretë Ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qendrueshëm”. Marrëveshja u nënshkrua nga dy ministrat e Kulturës, ai serb, Vladan Vukosavljevic dhe ministrja shqiptare, Mirela Kumbaro. Ministri serb e …

Më shumë

Rama : BE më shumë fonde për trashëgiminë kulturore

Rama : BE më shumë fonde për trashëgiminë kulturore

Kryeministri Edi Rama, ka shprehur një këndvështrim të ri lidhur me fondet që BE i akordojnë Shqipërisë. Nga konferenca ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qëndrueshëm”, zoti Rama kërkoi që mbështetja financiare e BE të ketë në vemendje edhe ruajtjen e trashegimisë kulturore. “BE ka gjithmonë e më shumë …

Më shumë

Pasuritë nënujore shqiptare

auron tare, pasurite nenujore, fot nenujore, trashegim i, kulture, shqiptare, deti jon, adriatik

Teksa debati është shumë i nxehtë për trashëgiminë kulturore mbi tokë, një thesar shumë i madh dhe i pallogaritshëm qëndron nën ujë. Një kërkim i detajuar tashmë prej një dekade me ekspeditën amerikane ka dëshmuar hipotezat e historianëve antikë dhe bashkëkohorë mbi çështje të ndryshme të diskutueshme nga lashtësia deri …

Më shumë