KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 10)

LAJME

“Obamacare”, Tramp fajson demokratët për dështimin në Kongres

"Obamacare", Tramp fajson demokratët për dështimin në Kongres

Presidenti amerikan Donald Trump ka fajësuar demokratët për dështimin e projektligjit të tij për kujdesin shëndetësor. Propozimi i presidentit u tërhoq të premten, pasi nuk arriti të merrte mjaftueshëm mbështetje për të kaluar në Kongres. Kjo lëvizje e minutës së fundit shihet si një goditje e rëndë ndaj presidentit, pasi …

Më shumë

Përpunuesit e peshkut kërkojnë rritjen e kuotave për eksport

Përpunuesit e peshkut kërkojnë rritjen e kuotave për eksport

Me rritjen e aktivitetit të përpunimit dhe konservimit të peshkut, ku aktualisht në tregun shqiptar operojnë 10 kompani, drejtues të këtyre ndërmarrjeve shprehen se kanë nevojë për hapësira më të mëdha eksporti për në vendet e bashkimit Europian, ndërsa kërkojnë rritjen e kuotave të eksportit të peshkut të përpunuar dhe …

Më shumë

Presidencë, betohen ministrat e rinj

Presidencë, betohen ministrat e rinj

Katër ministrat e rinj të kabinetit Rama, ministri i brendshëm Fatmir Xhafaj, ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ministrja e mirëqënies dhe rinisë Olta Xhaçka dhe ministri i pushtetit lokal Eduard Shalsi, u betuan të premten përpara Presidentit të Republikës, Bujar Nishani. Ata shoqëroheshin në këtë cermoni nga zv/kryeministri Niko Peleshi. …

Më shumë

Rritja e çmimit të gazit të lëngshëm, Autoriteti i Konkurrencës nis hetimin

Rritja e çmimit të gazit të lëngshëm, Autoriteti i Konkurrencës nis hetimin

Autoriteti i Konkurrencës nisi hetimin e thelluar në të gjitha segmentet e tregut të ngarkim – shkarkimit, importit, depozitimit dhe shitjes me shumicë të produktit gaz i lëngshëm për konsum familjar dhe biznes. Vendimi i vjen pas përfundimit të hetimit paraprak që ky institucion ndërmori në fillim të vitit, kohë …

Më shumë