KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni

Rajoni

Koçijançiç: Shqipëria dhe Greqia të diskutojnë dhe të shmangin keqkuptimet mbi çështjet më të rëndësishme

Koçijançiç: Shqipëria dhe Greqia të diskutojnë dhe të shmangin keqkuptimet mbi çështjet më të rëndësishme

Komisioni Europian nxit dialogun mes Shqipërisë dhe Greqisë për të diskutuar për çështjet e mbartura mes dy vendeve, duke i inkurajuar që të shmangin keqkuptimet e mundshme mbi çështjet më të rëndësishme. Ky është thelbi i deklaratave të zëdhënëses Maja Koçijançiç, e cila u pyet nga gazetarët në Bruksel lidhur …

Më shumë

Idrizi: Keqardhje për Greqinë! Çështja çame është çështje të drejtash evropiane!

Idrizi: Keqardhje për Greqinë, por çështja çame është çështje të drejtash evropiane

Nënkryetari i parlamentit shqiptar Shpëtim Idrizi, njëkohësisht kreu i PDIU, e cila ka si kauz kryesore të saj zgjidhjen e çështjes çame, ka reaguar pasi u mësua se komisioneri Johanes Hahn i kërkoi zyrtarisht Greqisë të trajtojë çështjen çame në kuadër të axhendës së çështjeve të pazgjidhura mes Shqipërisë dhe …

Më shumë

Deklarata e Hahn për çështjen çame, reagon ashpër Athina zyrtare

deklarata-e-hahn-per-ceshtjen-came-reagon-ashper-athina-zyrtare

Athina zyrtare është përfshirë në replika me BE-në për çështjet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Pas qëndrimeve të komisionerit për zgjerimin e negociatave Johanes Hahn në përgjigje të eurodeputetes greke në lidhje me vlerësimin europian në raportin vjetor për Shqipërinë, Athina zyrtare ndryshe nga qëndrimet e ministrit të jashtëm Kocias pas …

Më shumë

Kosovë, vazhdon rimbursimi i konsumatorëve që dorëzojnë kuponat fiskalë

Kosovë, vazhdon rimbursimi i konsumatorëve që dorëzojnë kuponat fiskalë

Autoritetet tatimore në Kosovë kanë një lajm të mirë për të gjithë ata qyetetarë që mbledhin kuponat fiskale. Rimbursimi i konsumatorëve sipas sasisë së parave të shpenzuara, e dëshmuar kjo përmes kuponeve të mbledhur, do të kryhet për të gjashtën herë në Kosove. Administrata tatimor e Kosovës thotë se me …

Më shumë

Rama në Vjenë për emigrantët: Jemi gati të marrim pjesë në këtë përpjekje europiane

Rama në Vjenë për emigrantët: Jemi gati të marrim pjesë në këtë përpjekje europiane

Kryeministri Edi Rama ka shprehur gatishmërinë e Shqipërisë për të qenë pjesë e një zgjidhjeje të përbashkët mes vendeve Ballkanike dhe atyre europiane për çështjen e refugjatëve. Deklaratën e tij ai e bëri në Samitin “Migrimi përgjatë rrugës ballkanike” në Vjenë, i ftuar nga kancelari austriak Christian Kern. “Shqipëria ka …

Më shumë

Ekipe të përbashkëta hetimore përballë krimit të organizuar

Ekipe të përbashkëta hetimore përballë krimit të organizuar

Në Podgoricë të Malit të Zi, ka nisur një konferencë dy ditore rajonale ku po shqyrtohet mundësia e ngritjes së grupeve hetimore të përbashkëta për të luftuar krimin e organizuar. E organizuar nga Grupi Këshillimor i Prokurorëve të rajonit, Qendra Ligjore e Evropës Juglindore dhe Këshilli Bashkëpunimit rajonal, (KBR), konferenca …

Më shumë