KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 10)

Rajoni

Matteo Renzi kërkon të kthehet sërish në politikë

renzi, matteo renzi, kerkon te kthehet ne politike, itali, politika italiane

Ish-kryeministri italian Matteo Renzi po përpiqet të rikthehet sërish në politikë duke synuar marrjen e drejtimit të partisë së qëndrës së majtë. “Disa janë duke u përpjekur të shkatërrojnë Partinë Demokratike: “Qetësohuni…. partia është aty dhe do të mbetet aty, “u shpreh Renzi. Shumë ministra të qeverisë u panë perkrah …

Më shumë

BE kritikon Turqinë

erdogan, turqi, be, kritka, ministri i jashtem turk

Disa udhëheqës të Bashkimit Europian kanë kritikuar Turqinë për përpjekjet e saj për të mbajtur mitingje në vendet europiane. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Gjermanine dhe Holanden si naziste, pasi zyrtarët kanë bllokuar zhvillimin e mitingjeve ne këto shtete. Kryeministri i Holandes i ka quajtur si të papranueshme komentet e …

Më shumë

Rama në Berlin rreth aspiratave për integrimin europian

rama, edi rama, ps, mazhoranca, lsi, konference, berlin, i ftuar, integrimi europian

Aspirata e integrimit europian është mundësi fantastike me faktin që jemi në zemër të Europës dhe kemi këtë perspektivë e instrument modernizimi që është procesi i integrimit. Ne kontekstin e pyetjes “Përse e dëshirojmë Bashkimin Europian, kur euroskepticizmi është rritur në Europë?, Kryeministri shqiptar, i ftuar nga Fondacioni “Friedrich Ebert” …

Më shumë