KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 10)

Rajoni

Maqedoni: Gruevski kundër LSDM dhe BDI

Kryetari i partisë VMRO DPMNE në Maqedoni, Nikolla Gruevski, akuzoi Lidhjen Social-Demokrate dhe Bashkimin Demokratik për Integrim se po përpiqen të “defaktorizojnë maqedonasit dhe të ripërcaktojnë Maqedoninë si shtet”. Gruevski i bëri deklaratat ndërkohë që Socialdemokratët dhe BDI-ja po mbajnë bisedime për krijimin e qeverisë së re. Gruevski akuzoi Zoran …

Më shumë

Takimi Veseli-Nishani: Bashkëpunimi Prishtinë-Tiranë duhet të rritet

Kadri Veseli, Bujar Nishani, takim, kosove, shqiperi, maredheniet, bashkepunimi

Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Tiranë, Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është takuar me presidentin Bujar Nishani, ku mësohet se kanë biseduar për zhvillimet politike në dy vendet dhe fushat e bashkëpunimit midis institucioneve. Veseli dhe Nishani kanë vlerësuar se marrëdhëniet mes Tiranës dhe Prishtinës …

Më shumë

Zëvendëspresidenti i SHBA-së në Bruksel

mike pence, zevendes kryeministri i shba, shba, vizite, bruksel, belgjike, bota

SHBA-ja është e vendosur të vazhdojë bashkëpunimin dhe partneritetin me Bashkimin Evropian, theksoi sot zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence, duke folur për një angazhim të fuqishëm të presidentit amerikan Donald Trump në këtë drejtim. Mike Pence viziton për herë të parë, në funksionet e zëvendëspresidentit, Brukselin dhe takoi presidentin e Këshillit …

Më shumë

Vuçiç pranon emërimin e partisë së tij si kandidat për garën presidenciale

Zgjedhjet në Serbi, triumfon Vuçiç

Kryeministri i Serbisë Aleksander Vuçiç, pasi pranoi emërimin e partisë së tij si kandidat për garën presidenciale, tha se do ta fitojë atë garë që të tjerët të mos prishin arritjet e deritanishme dhe marredhëniet e mira me fqinjët. Vuçiçi nuk përjashtoi mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare bashkë me …

Më shumë

Një fëmijë i vdekur dhe 15 të plagosur nga një shpërthim në juglindje të Turqisë

Një fëmijë i vdekur dhe 15 të plagosur nga një shpërthim në juglindje të Turqisë

Një fëmijë tre vjeçar humbi jetën dhe të paktën 15 persona të tjerë mbetën të plagosur pas shpërthimit të fuqishëm të një automjeti në qytetin Viransehir, në juglindje të Turqisë. Shpërthimi ndodhi rreth orës 20:45 të mbrëmjes të së premtes me orën lokale pranë disa apartamenteve në krahinën Sanliurfa, pranë …

Më shumë