KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 3)

Rajoni

Iran; Ahmadinexhad regjistrohet si kandidat për zgjedhjet presidenciale

Iran, Kandidatët, kandidat, Ahmadinexhad, bota

Në Iran vijoi sot dita e dytë e procesit të regjistrimit të kandidatëve për zgjedhjet presidenciale të muajit Maj. Mediat shtetërore njoftuar se ish presidenti Mahmud Ahmadinexhad, një konservator i vijës së ashpër, që ka shërbyer dy mandate si president nga viti 2005 në 2013-ën, është regjistruar si kandidat për …

Më shumë

Vazhdojnë protestat anti-Vuçiç

Vazhdojnë protestat anti-Vuçiç

Për 9 mbrëmje me radhë, mijëra qytetarë po protestojnë në Beograd kundër politikave të qeverisë dhe fitores së kryeministrit Aleksandar Vuçiç në zgjedhjet presidenciale. Protestuesit u mblodhën para ndërtesës së qeverisë në Beograd, duke mbajtur parulla në të cilat shkruhej: “Punëtorët nuk janë skllevër”, “Populli voton, elita gezon”.  Pjesëmarrësit protestuan …

Më shumë

Tramp nënshkroi protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO

Presidenti amerikan Donald Tramp nënshkroi protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, duke përfunduar kështu proçesin e ratifikimit në Shtetet e Bashkuara. Shtepia e bardhë nuk lëshoi ndonjë deklaratë lidhur me nënshkrimin e protokollit. Senati amerikan ratifikoi protokollin me shumicë dërrmuese para pak javësh, në një seancë ku …

Më shumë

Samiti i 7 shtatë vendeve më të industrializuara dhe BE-së vijon

Samiti i 7 shtatë vendeve, më të industrializuara, dhe BE-së, vijon

Samiti i 7 shtatë vendeve më të industrializuara dhe Bashkimit Evropian në nivel të ministrave të Jashtëm vijoi edhe sot në qytetin italian Luka. Ministrat e Italisë, Amerikës, Britanisë, Francës Japonisë dhe Kandasë si dhe Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së Federica Mogherini u bashkuan …

Më shumë

Protesta e 43-të në Maqedoni

Protesta e 43-të, në Maqedoni, protestat, gruevski

Në Shkup u mbajt gjatë natës së të hënës protesta e 43-të me radhë, ku pjesëmarrësit hodhen parrulal kundër krijimit të qeverisë së re nën drejtimin e Lidhjes Socialdemokrate dhe kundër platformës së partive shqiptare. Pjesëmarrësit në marrshim mbanin pankarta ku shkruhej se do të mbrojnë Maqedoninë nga qeverisja e …

Më shumë

Thaçi tërheq ligjin për ushtrinë

Thaçi tërheq ligjin për ushtrinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka tërhequr zyrtarisht nismën e tij ligjore për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Përmes një letre drejtuar kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, Thaçi ka kërkuar që projektligji për tranformimin e FSK-së të mos vendoset për miratim në Kuvend, derisa të sigurohet edhe përpjekja …

Më shumë