KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 30)

Rajoni

Fleckenstein për TVSH: “Vettingu i vetmi kusht për integrimin”

Nuk janë 7 prioritete por vetëm një kusht për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. I këtij qëndrimi është edhe raportuesi për Shqipërinë Fleckenstein i cili në një intervistë për TVSH vlerësoi ecurinë e Shqipërisë në rrugën Europiane. “Besoj se është shumë e qartë, dhe e dëgjuat edhe nga Kancelarja …

Më shumë

Tiranë, Adem Demaçi nderohet me titullin “Qytetar Nderi”

Tiranë, Adem Demaçi nderohet me titullin “Qytetar Nderi”

Bashkia e Tiranës ka nderuar me 28 Nëntor politikanin dhe shkrimtarin e njohur kosovar, Adem Demaçi, me titullin “Qytetar Nderi”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ka dorëzuar Adem Demaçit titullin “Qytetar Nderi” si dhe “Çelësin e Qytetit” me motivacionin e intelektualit të shquar, simbol i rezistencës së …

Më shumë

Zviceranët votojnë për përshpejtim ose jo të shkëputjes nga impiantet e energjisë bërthamone

zgjedhjet, svicer, presidenciale, vota

Zviceranët votojnë në një tjetër referendum të rëndësishëm, me anë të të cilit do të vendosin nëse do të përshpejtojnë apo jo procesin e shkëputjes së vendit nga impiantet e energjisë bërthamore. Nëse votuesit do të zgjedhin alternativën “Po” në referendumin e sotem, kjo do të çonte në mbylljen e …

Më shumë

Konservatorët francezë zgjedhin kandidatin e tyre për presidencialet e 2017

Konservatorët francezë zgjedhin kandidatin e tyre për presidencialet e 2017

Konservatorët francezë zgjedhin kandidatin e tyre për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, mes dy ish-kryeministrave me eksperiencë të madhe në qeverisje, por me pikëpamje të ndryshme mbi parandalimin e sulmeve të tjera terroriste në tokën franceze. Pretendentët në këto paraprake të konservatorëve, 62-vjeçari Fransua Fijo dhe 71-vjeçari Alan Zhupe, …

Më shumë

Krijohet Unionin e Bashkive dhe Komunave shqiptare

Krijohet Unionin e Bashkive dhe Komunave shqiptare

Kryetarë të bashkive të qyteteve të rajonit që drejtohen nga shqiptarë kanë rënë dakord të krijojnë Unionin e Bashkive dhe Komunave, duke synuar krijimin e një mekanizmi të përbashkë bashkëpunimi. Iniciativa është ndërmarrë nga krerët e bashkive të qyteteve më të mëdha shqiptare Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinint dhe Preshevës. “Të …

Më shumë

Bullgaria, Greqia dhe Turqia me një qendër të përbashkët kontakti në pikëkalimin bullgaro-turk

Bullgaria, Greqia dhe Turqia me një qendër të përbashkët kontakti

Bullgaria, Greqia dhe Turqia kërkojnë të forcojnë bashkëpunimin mes forcave të tyre të policisë, me hapjen e një qendre të re të kontaktit. “Ministrat e Punëve të Brendshme dhe zyrtarë të doganave nga të tre vendet fqinje inaguruan formalisht qendrën në kufirin bullgaro-turk”.“Kjo zyrë do të ndihmojë në analizimin e …

Më shumë

Erdogan: Parlamenti Evropian do të votojë për negociatat e anëtarësimit të Turqisë në BE

erdogan, turqi, lider, negociata, votim, parlamenti europian

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi se në Parlamentin Evropian, do të mbahet një votim për negociatat e anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian. “Dëshiroj të shpreh nga këtu duke iu drejtuar të gjtihë botës që na ndjek nëpër ekrane: Çfarëdo rezultati që të dalë nga ky votim, për …

Më shumë

Rama në “Skai”, Demokracia e re kërkon strategji për marrëdhëniet me Shqipërinë

Rama në "Skai", Demokracia e re kërkon strategji për marrëdhëniet me Shqipërinë

Intervista e kryeministrit Edi Rama në televizionin grek “Skai” mbrëmjen e së martës, ka ngjallur menjëherë reagime të politikës dhe medias greke. Nga politika greke reagimi i parë vjen nga partia Demokracia e Re, e cila kërkoi mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare për të ngritur një strategji të …

Më shumë