KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 4)

Rajoni

Kosovë, Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Kosovë, Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Shkrimtari Ismail Kadare është nderuar sot në Prishtinë me Çmimin Ndërkombëtar, “Letërsia Shqipe” nga Ministria e Kulturës së Kosovës. Ceremonia e veçantë është zhvilluar në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”. Në motivacionin e këtij çmimi theksohet kontributi i jashtëzakonshëm i Kadaresë në letrat shqipe, duke e lartësuar atë në …

Më shumë

Serbi; Protesta kundër Vuçiç

Serbi, Protesta, kundër Vuçiç, rajoni

Mijëra persona morën pjesë në tubime të qeta në Beograd dhe disa qytete tjera të Serbisë, për të protestuar kundër fitores së kryeministrit Aleksandër Vuçiç në zgjedhjet presidenciale të së dielës. Protestuesit, që thonë se janë pjesë e një organizimi nëpër rrjetet sociale, por nuk bartin flamuj e as shenja …

Më shumë

Hungari; Protesta për mbylljen e universitetit

hungari, Hungari, Protesta, për mbylljen e universitetit

Në Hungari, ligjvënësit e partisë së djathtë të Kryeministrit Viktor Orban miratuan projektligjin, që sipas kritikëve mund të detyrojë mbylljen e një universiteti ndërkombëtar, të themeluar nga filantropi miliarder George Soros në Budapest. Miratimi i ligjit shkaktoi protesta jashtë kampusit të Universitetit të Evropës Qëndrore, një institucion në gjuhën angleze, …

Më shumë

NATO thirrje politikës maqedonase: Zhbllokoni procesin dhe formoni qeverinë

NATO thirrje politikës maqedonase: Zhbllokoni procesin dhe formoni qeverinë

Aleanca e Atlantikut të Veriut, u ka bërë thirrje liderëve politikë në Maqedoni ta respektojnë rezultatin e zgjedhjeve, në mënyrë që të gjejnë zgjidhje të shpejtë për zhbllokimin e procesit dhe të formojnë një qeveri funksionale dhe efektive. Kreu i Zyrës së NATO-s në Shkup Gorazd Bartol,  gjithashtu tërhoqi vërejtjen …

Më shumë

Ambasadori Reka: Shqipëria nuk përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë!

Ambasadori Reka: Shqipëria nuk përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë!

Shqipëria nuk po përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë dhe  deklarata/platforma e 7 Janarit është në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit. Ky është qëndrimi i Tiranës zyrtare, i bërë i ditur nga Ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka në takimin e thirrur nga zyrtarët e Ministrisë së Jashtme …

Më shumë

Ministria e Jashtme e Maqedonisë thërret ambasadorin e Shqipërisë në Shkup

Ministria e Jashtme e Maqedonisë, thërret ambasadorin e Shqipërisë, në Shkup, rajoni

Ministria e Jashtme e Maqedonisë ka thirrur ambasadorin e Shqipërisë në Shkup. Temë bisede mendohet se kanë qenë deklarata e kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe ministrit të jashtëm Ditmir Bushati, lidhur me zhvillimet në vendin fqinj me Shqipërinë, por ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka nuk ka dhënë hollësi …

Më shumë

Siri; Bombardohet spitali që trajtonte të plagosurit nga sulmi kimik

siri, spital, bombardohet, bota, rajoni

Spitali që trajtonte të plagosurit nga një sulm kimik i kryer sot në veriperëndim të Sirisë u bombardua duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në ndërtesë. Sipas deshmitareve bombardimi ka prekur një pjesë të spitalit ndersa mjekët largoheshin mes gërmadhave. “Opozita siriane akuzoi regjimin e Bashar al-Assad për kryerjen e këtij …

Më shumë