KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 5)

Rajoni

Turqi; Rrëzohet helikopteri

helikopteri, bie, aksident, turqi, helikopter i copetuar, 5 te vdekur

Një helikopter, në bordin e të cilit po udhëtonin drejtues të lartë ekzekutivi biznesi, është rrëzuar në mes te rrugës, pasi goditi një antenë televizive në një lagje periferike të Stambollit, duke shkaktuar 5 viktima. Helikopteri “The Sikorski S-76”, i ngritur nga aeroporti kryesor i qytetit, ai Ataturk, transportonte 7 …

Më shumë

Remzije Sherifi një ndër 10 gratë më të shquara të Skocisë

Një shqiptare nga Kosova është përfshirë në dhjetë gratë me të shquara të Skocisë për vitin 2017. Quhet Remzije Sherifi. Vlerësimi për të është bërë si aktiviste në politikë, por Remzie është edhe gazetare, shkrimtare producente, dhe lidere komuniteti. “Jeta e Remzije Sherifit është një frymëzim”, komenton shkencëtarja britanike, Sarah …

Më shumë

Maqedoni: Shefi i OSBE-së thirrje drejtuesve politikë t’i japin fund krizës politike

Sekretari i përgjithshëm i OSBE-së Lamberto Zanieri, pas përfundimit të vizitës së tij në Shkup, shprehu shqetësimin lidhur me zhvillimet e fundit në vend duke iu bërë thirrje liderëve politike t’i jepnin fund krizës politike dhe kjo për interesin e të gjithë qytetarëve. “Tejkalimi  i ngërçit politik dhe kthimi i stabilitetit politik duhet …

Më shumë

BE: Thirrja për një pezullim të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës nuk kontribuon në normalizimin e marrëdhënieve dhe angazhimet e marra nga Kosova

Koçijançiç i përgjigjet Bashës: BE po punon me autoritetet shqiptare kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Bashkimi Europian ka reaguar ndaj rezolutës së sapomiratuar nga Kuvendi i Kosovës, sipas së cilës kërkohet pezullimi i dialogut me Serbinë, deri në lirimin e Ramush Haradinajt. “Thirrja për një pezullim të dialogut të lehtësuar nga BE mes Beogradit dhe Prishtinës”, sic përcakton rezoluta deri në lirimin e Ramush Haradinaj, …

Më shumë

Mustafa: “Themelimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të mbetet peng i Serbisë”

Qeveria e Kosovës qëndron në të njëjtën linjë me presidentin sa i takon krijimit të ushtrisë dhe ka filluar punën për të proçeduar projektligjin që e shndërron Forcen e sigurisë së Kosoves në Forca të Armatosura. Në një deklaratë të qeverisë së Kosovës thuhet se, pavarësisht shqetësimeve të ngritura nga …

Më shumë