KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 20)

Vendi

Bizneset Shqipëri-Kosovë, promovojnë veprimtaritë tregtare

Kjo fundjavë ka mbledhur në Sarandë rreth 60 biznese nga Shqipëria dhe Kosova për të promovuar tregtinë dhe turizmin. Ky aktivitet organizohet në kuadër të axhendës së përbashkët mes dy qeverive me qëllim rritjen e bashkëpunimit ekonomik Kosovë-Shqipëri. Sipërmarrësit nga Kosova dhe Shqipëria përveç nënshkrimit të kontratave të bashkëpunimit, pritet …

Më shumë

Panariti në Itali për kuotat e peshkimit/ligji për tarifën

Të ndodhur para një situate ku sektori vendas i përpunimit të peshkut është zgjeruar me ritme të shpejta, duke plotësuar brenda një periudhe pesëmujore kuotat vjetore që Bashkimi Europian ka caktuar për eksportin e peshkut nga Shqipëria, Ministria e Bujqësisë është vënë para përgjegjësisë që të kërkojë rishikimin e këtyre …

Më shumë

Remzije Sherifi një ndër 10 gratë më të shquara të Skocisë

Një shqiptare nga Kosova është përfshirë në dhjetë gratë me të shquara të Skocisë për vitin 2017. Quhet Remzije Sherifi. Vlerësimi për të është bërë si aktiviste në politikë, por Remzie është edhe gazetare, shkrimtare producente, dhe lidere komuniteti. “Jeta e Remzije Sherifit është një frymëzim”, komenton shkencëtarja britanike, Sarah …

Më shumë

Gabriel pret Ramën në Berlin: “Ne duam ta çojmë përpara përafrimin e Shqipërisë me BE”

Gabriel pret Ramën në Berlin: "Ne duam ta çojmë përpara përafrimin e Shqipërisë me BE"

Gjermania vlerëson se Shqipëria është garante për paqen e stabilitetin në rajon. Deklarata është bërë nga ministri i jashtëm gjerman Sigmar Gabriel gjatë një dalje të përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama i cili gjendet për një vizitë zyrtare në Berlin. “Falenderojmë për përpjekjet që bëni në Shqipëri …

Më shumë