KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 3)

Vendi

Hollande i akordon Ramës titullin e lartë të Komandantit të Legjionit të Nderit

Miteran i akordon Ramës titullin e lartë të Komandantit të Legjionit të Nderit

Kryeministri shqiptar Edi Rama është nderuar nga presidenti francez Fransua Hollande  më titullin e lartë të Komandantit të Legjionit të Nderit. Duke njoftuar këtë ngjarje zoti Rama shkruan në Fejsbuk se ndjehet i prekur thellë. “Ky është një titull që i’a kushtoj Shqipërisë, gruas, nënës, fëmijëve dhe të gjithë bashkëpunëtorëve e …

Më shumë

Shqipëria dhe Franca nënshkruajnë deklaratën e partneritetit strategjik

Shqipëria dhe Franca nënshkruajnë deklarata e partneritetit strategjik

Qeveria shqiptare dhe ajo franceze kanë nëshkruar një serë marrëveshjesh të cilat ngrenë kuadrin e bashkëpunimit dypalësh Shqipëri – Francë në nivel strategjik. Kjo është bërë e ditur gjatë vizitës që kryeministri shqiptar Edi Rama realizoi të martën në Paris i ftuar nga homologu i tij francez Bernard Cazeneuve. Kryeministri …

Më shumë

Nis kontrolli i kandidatëve që synojnë institucionet e vettingut

Nis kontrolli, kandidatët për Vettingun, vetting, 100 kandidatet

Ekspertët e Avokatit te Popullit nën mbikqyrjen e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, kanë nisur të martën punën për vlerësimin e dokumentacionit të dorëzuar nga 101 kandidatët që riplotësuan dosjet deri të hënën në mesnatë. Burimet zyrtare thanë se 101 kandidatë aplikantë i dorëzuan dokumentet përmes paraqitjes pranë zyrave të Avokatit …

Më shumë

FAO: Fëmijët shqiptarë probleme me ushqyerjen

Përfaqësuesi i FAO-s , kequshqyerja, obeziteti, femijet obeze,

Shqipëria është një nga vendet e prekura nga barra e trefishtë e kequshqyerjes së fëmijëve vlerëson Organizata Botërore e Ushqimit, (FAO). Sipas saj fëmijët shqiptarë vuajnë nga mugesa e ushqimit, mungesa e ushqimeve të shëndetshme, por edhe nga mbiushqyerja. Gjithnjë sipas Organizatës Botërore të Ushqimit,  17.4 përqind e fëmijëve shqiptarë …

Më shumë