KRYEFAQJA » LAJME » Bota » 5 Shtator, 19 vjetori i ndarjes nga jeta të një shenjtoreje (galeri)
19 vjetori vdekjes, nene tereza, kalkuta,
EPA/PIYAL ADHIKARY

5 Shtator, 19 vjetori i ndarjes nga jeta të një shenjtoreje (galeri)

Data 5 shtator përkon me 19 vjetorin e ndarjes nga jeta të misionares shqiptare, Nënë Tereza, e shpallur dje Shenjtore. Nënë Tereza lindi më 26 gusht 1910 në Shkup të Maqedonisë. Ajo filloi punën e saj misionare me të varfrit në Kalkutë në vitin 1948  dhe fitoi cmimin Nobel për Paqen në vitin 1979. Pas vdekjes së saj në vitin 1997, Papa Gjon Pali i Dytë, i dha titullin “Teresa e Bekuar e Kalkutës”. Pasueset e saj, motrat e Nënë Terezës në Kalkutë, kanë marrë pjesë mëngjesin e ditës së sotmë në një ceremoni të madhe lutjesh e aktivitetesh për nder të saj. Shfletoni galerinë për të parë momentet e veçanta nga lutjet në Kalkuta

Para Mbrapa
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY

 

EPA/GEORGI LICOVSKI
EPA/GEORGI LICOVSKI
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY
EPA/PIYAL ADHIKARY

 

 

Para Mbrapa