KRYEFAQJA » LAJME » Bota » 9 ditë zie për vdekjen e Kastros
kube, fidel, kastro, vdekje, dite zie, 9

9 ditë zie për vdekjen e Kastros

Flamujt në gjysmështizë shënojnë nisjen e periudhës së zisë në Kubë, vend i cili pas 60 vitesh u zgjua pa udhëheqësin e saj revolucionar Fidel Castro. Vdekja e tij u njoftua në orët e vona të së premtes nga vëllai Raul. I gjithë vendi do të ndalet për 9 ditë në shenjë respekti për udhëheqësin më jetëgjatë jomonark të shekullit të kaluar. Njerëzit do të kenë mundësinë t’i bëjnë homazhe atij në ceremonitë e shumta rreth vendit, të hënën dhe të martën. Një meshë publike do të mbahet në sheshin e Revolucionit në Havana mbrëmjen e së martës, ndërsa të mërkurën, hiri i 90-vjeçarit do të kalojë përmes itinerarit të përshkuar prej tij pas marrjes së pushtetit në vitin 1959. Destinacioni përfundimtar do të jetë Santiago de Cuba, ku të shtunën do të zhvillohet një tjetër meshë, përpara funeralit të së dielës. Të gjitha aktivitetet dhe performancat publike do të ndalohen, ndërsa televizionet e radiot do të transmetojnë programe patriotike e historike, siç bëri të ditur agjencia shtetërore e lajmeve “Granma”. Një koncert i tenorit të famshëm Placido Domingo u anulua, ndërsa klubet e gjalla që popullojnë Havanën hes