KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Afrikë e Jugut: Pistorius dënohet me gjashtë vite burg
Afrikë e Jugut: Pistorius dënohet me gjashtë vite burg

Afrikë e Jugut: Pistorius dënohet me gjashtë vite burg

Oscar Pistorius, ish-atleti i famshëm paraolimpik nga Afrika e Jugut, është dënuar me gjashtë vite burg për vrasjen e të dashurës së tij, Reeva Steenkamp në shkurtin e vitit 2013.

Ky është dënimi përfundimtar i Gjykatës së Apelit vjen pas shumë seancave të gjata ku shteti dhe opinioni publik kërkonte dënim shumë më të rëndë për Pistorius.

Këtë vendim e ka marrë gjykatësi Thokozile Masipa i Gjykatës së Pretorias. Ish-atleti ishte dënuar në shkallën e parë me pesë vite heqje lirie për vrasje.