KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Amerika nderon figurën e legjendës Prince
prince vdekje tribut autopsi ngjyra e purpurt homazhe

Amerika nderon figurën e legjendës Prince

Shume qytete amerikane jane ndricuar me ngjyren e purpurt mbremjen e shkuar ne nderim te legjendes Princ, i cili nderroi jete ne moshen 57 vjecare. Stadiume, godina, faqe kryesore gazetash, websajte nderruan ngjyrat e tyre per superstarin e Përpël Rein. Deri tani nuk dihet shkaku i vdekjes se muzikantit, nderkoheqe trupi i tij do t’i nenshkrohet autopsise kete te premte. Presidenti Obama u shpreh qe bota ka humbur nje ikone krijuese. Krijimtaria e muzikantit perfshiu rokun, muziken fank dhe xhazin. Ai shiti me shume se 100 milione disqe gjate karrieres se tij. Fitoi shtate cmime gremi, nje cmim Globi i Arte dhe nje Oskar per kenget origjinale te perdorura ne filma.