KRYEFAQJA » LAJME » Anija “Çelepia 2”, gjendet në Egjipt shtetasi shqiptar Luan Memia
anija-c1200x600

Anija “Çelepia 2”, gjendet në Egjipt shtetasi shqiptar Luan Memia

Pas arrestimit të egjiptianit të akuzuar nga policia shqiptare si autori i rrëmbimit të anijes “Çelepia 2”, Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka njoftuar se në bordin e anijes është gjetur edhe shtetasi shqiptar Luan Mema. MPJ bën të ditur se pas marrjes së informacionit për gjetjen dhe bllokimin e peshkarexhës nga Marina egjiptiane, ambasada jonë në Egjipt kontaktoi me autoritetet lokale të sigurisë dhe hetimit, të cilat informuan se mes personave të ndaluar në bordin e peshkarexhës, gjendet shtetasi shqiptar Luan Mema, gjendja shendetësore e të cilit paraqitet e qëndrueshme. Autoritet egjiptiane janë duke punuar për gjetjen e vendndodhjes së shtetasit tjetër shqiptar, Dhimitër Malja, si dhe kryerjen e të gjitha procedurave hetimore për zbardhjen e kësaj ngjarje. Anija e peshkimit “Çelepia 2” ishte zhdukur që prej 21 qershorit dhe egjiptiani Adel Salam mori përsipër pengmarrjen. Ai kërkoi 70 mijë euro në këmbim për të liruar anijen dhe dy marinarët e saj shqiptarë.