KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Atentate të dyfishta në Beirut
atentat beirut liban

Atentate të dyfishta në Beirut

Atentat i dyfishtë vetëvrasës që tronditi gjatë natës kryeqytetin libian Bejrut u mor përsipër nga grupi Shteti Islamik. Bilanci i fundit flet për 43 të vrarë e 180 të plagosur. Shpërthimet ndodhën në një lagje shiite që njihet si qendër e levizjes Hezbollah. Kjo lëvizje është angazhuar në konfliktin sirian përkrah forcave të presidentit Bashar al Asad dhe pas atentateve ai premtoi se do ta vazhdojë luftën kundër terroristëve.