KRYEFAQJA » LAJME » Bota » BE, dorëhiqet kreu francez i shërbimit të jashtëm

BE, dorëhiqet kreu francez i shërbimit të jashtëm

Kreu i shërbimit të jashtëm të Bashkimit Evropian, diplomati francez, Alain Le Roy, ka dhënë dorëheqjen pas mosmarrëveshjeve me shefen e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini, kanë thënë diplomatët e BE-së. Largimi i Le Roy i bërë për arsye personale, vetëm 16 muaj pasi ai e mori detyrën si sekretar i përgjithshëm i Shërbimit të Jashtëm Evropian, u bë publik nëpërmjet një deklarate të shkurtër të mërkurën në mbrëmje duke e njoftuar emërimin e pasardhësit të tij. Mogherini në vendin e tij e ka emëruar Helga Schmid, 55-vjeçare, një diplomate gjermane e cila ka qenë drejtore politike e EEAS, përgjegjëse për çështje të tilla siç janë negociatat bërthamore të Iranit për gjashtë vitet e fundit. Le Roy ishte zyrtari i dytë i lartë në rrethin e Mogherinit i cili u ngrit në detyrë brenda javësh pasi shefi i shtabit, Stefano Manservisi, një njeri shumë i rëndësishëm në Komisionin Evropian, u zhvendos për të drejtuar departamentin ndërkombëtar të zhvillimit të BE-së në maj të këtij viti. Ai u zëvendësua nga socialisti italian Fabrizia Panzetti, një mik personal dhe bashkëpunëtor politik i Mogherinit. Ndërkohë, një diplomat i BE-së i njohur me situatën, tha se të dy ndryshimet pasqyrojnë një makinë nga Mogherini.