KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Brexit: Skocia e gatshme për betejë ligjore
Brexit: Skocia e gatshme për betejë ligjore

Brexit: Skocia e gatshme për betejë ligjore

Skocia mund të bëhet pjesë e betejës ligjore për Brexit të aktivistes për Bashkimin Europian, Gina Miller, duke i dalë kundër qeverisë britanike pas vendimit të marrë nga Gjykata e Lartë.

Këtë e ka thënë vetë kryeministrja skoceze Nicola Sturgeon ndërkohë që në Edimburg po diskutohet për mndësinë e fillimit të një ndeshjejeje shumë përçarëse për Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas Sturgeon, vendimi i djeshëm i djeshëm i Gjykatës së Lartë, që nuk i dha të drejtë ekzekutivit të Theresa May, nxjerr në pah një gjendje “rëmuje dhe paqartësie të plotë” në qeverinë e Londrës.