KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Britani, dënim maksimal për vrasësin e deputetes
jo cox, britani, deputetja britanike, vrasesi, denohet, burgim te perjetshem

Britani, dënim maksimal për vrasësin e deputetes

Ekstremisti i djathtë, Tomas Meir, u dënua me burgim të përjetshëm nga Gjykata londineze e Krimeve, për vrasjen në qershor të deputetes laburiste Xho Koks, e cila po bënte fushatë për qëndrimin e Britanise se Madhe në BE dhe pro refugjatëve. Deputetja u vra duke u goditur me thikë dhe disa plumba, një javë para se të mbahej referendumi mbi qendrimin ose jo ne Bashkimin Evropian. 41 vjecarja ishte nëna e dy fëmijëve ndërsa 53-vjecari u arrestua pak kohë pas ngjarjes.