KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Britania e madhe voton sot në zgjedhjet lokale

Britania e madhe voton sot në zgjedhjet lokale

Britanikët votojnë sot në zgjedhjet lokale, të cilat shihen edhe si një test i drejtpërdrejtë për partitë politike, veçanërisht për kryeministrin David Cameron. Qendrat e votimit janë hapur në orën 07:00 të mëngjesit dhe do të mbyllen në 22:00. Gara më e ashpër pritet të jetë ajo e Londrës, ku deri tani favorit shihet kandidati laburist. Votimi vjen në kohën kur në Britaninë e Madhe ka një debat të nxehtë mbi referendumin e qershorit, në të cilin britanikët do të zgjedhin qëndrimin ose largimin nga BE.