KRYEFAQJA » LAJME » Bota » “Forbes”: Putin, njeriu më i pushtetshëm i botës!
"Forbes": Putin, njeriu më i pushtetshëm i botës!

“Forbes”: Putin, njeriu më i pushtetshëm i botës!

Presidentin rus, Vladimir Putin, është njeriu më i pushtetshëm i botës. Ky është vlerësimi i revistës së njohur ”Forbes”. Eshtë viti i tretë me rradhë që Putin rreshtohet në vendin e parë. “Forbes” i rendit njerëzit më të pushtetshëm të botës duke marrë parasysh ndikimin e tyre social, burimet financiare dhe sferën e influencës. Pas presidentin rus, Vladimir Putin  vijnë kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Barack Obama, ndërsa Papa Françesku dhe presidenti kinez, Xi Jinping, janë renditut nga “Forbes” në vendin e katërt dhe të pestë. Mark Zuckerberg, themelues i Facebook-ut, u rendit i 19-ti në listë.