KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Francë: Jean-Marie Le Pen përjashtohet nga Front Nacional
Francë: Jean-Marie Le Pen përjashtohet nga Front National

Francë: Jean-Marie Le Pen përjashtohet nga Front Nacional

Drejtësia ka zyrtarizuar sot përjashtimin e Jean-Marie Le Pen si anëtar i Partisë Franceze Front National (Balli Kombëtar). Gjykatësit, të cilëve u kishte drejtuar apelimin, i kanë njohur heqjen nga statuti të titullit të presidentit të nderit, që themeloi në vitet ’70. Vendimi mund t’i japë fund betejës ligjore ndërmjet plakut kryetar (88-vjeçar) dhe së bijës Marine, tashmë kryetare e partisë.