KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Gjermania apel xhamive: Luftoni ekstremizmin
ARCHIV - Die deutsche Flagge weht am 09.10.2009 bei der offiziellen Eröffnung an einem Minarett der Zentrum Moschee im schleswig-holsteinischen Rendsburg. In der Schweiz wird der Bau neuer Minarette verboten. Dafür sprach sich am Sonntag (29.11.2009) bei einer Volksabstimmung eine überraschend klare Mehrheit von 57,5 Prozent aus. Foto: Carsten Rehder dpa/lno +++(c) dpa - Bildfunk+++

Gjermania apel xhamive: Luftoni ekstremizmin

Komisioneri gjerman për imigracion, refugjatë dhe integrim iu ka bërë thirrje xhamive në tërë vendin të jenë më aktive kur bëhet fjalë për parandalimin e ekstremizmit mes e të rinjve. Aydan Ozoguz, gjatë një interviste për të përditshmen, “Heilbronner Stimme” ka thënë se “ne duhet t’i mbajmë xhamitë më shumë përgjegjëse kur bëhet fjalë për parandalimin e ekstremizmit mes adoleshentëve”. Thirrja e Ozoguz kundër ekstremizmit islam është bërë pas katër sulmeve që e kanë tronditur jo vetëm Gjermaninë. Dy prej tyre janë marrë përsipër nga grupi militant, Shteti Islamik. Sulmuesit kanë qenë azil kërkues që nuk janë rritur në Gjermani. Mbrëmjen e së mërkurës, policia ka bastisur një xhami që bësohet se është “zonë e nxehtë” e ekstremistëve myslimanë në qytetin e Hildesheimit. Bastisja megjithatë raportohet se nuk kishte lidhje me sulmet e fundit.