KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Indi, 18 persona humbin jetën nga mbytja e anijes
In this photo taken on Sunday, April 17, 2016 migrants ask for help from a dinghy boat as they are approached by the SOS Mediterranee's ship Aquarius, background, off the coast of the Italian island of Lampedusa. The European Union's border agency says the number of migrants crossing the Mediterranean Sea to Italy more than doubled last month. Frontex said in a statement on Monday that almost 9,600 migrants attempted the crossing, one of the most perilous sea voyages for people seeking sanctuary or jobs in Europe. (Patrick Bar/SOS Mediterranee via AP)

Indi, 18 persona humbin jetën nga mbytja e anijes

18 mendohet të jetë numri i personave që kanë humbur jetën pas përmbysjes së një anije në lindje të Indisë. Anija, e cila mbante më shumë se 50 njerëz, u fundos në lumin Hooghly, në shtetin e Bengalit Perëndimor. Sipas shefit të policisë, operacionet e shpëtimit vazhdojnë. “Shumë të tjerë janë shpëtuar, e disa kanë notuar deri në breg”, ka thënë shefi i policisë, duke shtuar se është ende e paqartë sa njerëz mungojnë. Zhytës dhe personel nga Forca Kombëtare e Fatkeqësive po kryejnë operacionet e shpëtimit, ndërsa shifra e njerëzve të vdekur mendohet të jetë më e lartë. Hetimet paraprake tregojnë se anija u përmbys për shkak të mbingarkesës.