KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Itali, arrin në 247 numri i viktimave nga tërmeti
Itali, arrin në 247 numri i viktimave nga tërmeti
EPA/MASSIMO PERCOSSI

Itali, arrin në 247 numri i viktimave nga tërmeti

Është rritur dhimbshëm bilanci i viktimave nga tërmeti i së mërkurës në Italinë qëndrore. Zyra e Mbrojtjes Civile konfirmon se deri tani janë regjistruar 247 të vdekur, mes tyre shumë fëmijë. “Kjo nuk është shifra përfundimtare e viktimave” tha kryeministri italian Mattero Renzi. Ekipet e shpëtimit kanë punuar gjatë gjithë natës për të gjetur të mbijetuar të tjerë. “Dhimbja për këtë ngjarje nuk ka kufi”, ka thënë tutje Renzi. Shumë njerëz besohet se janë të varrosur nën rrënoja dhe shumica e personave të zhdukur janë shtetas të huaj dhe turistë, të cilët po vizitionin këtë zonë historike. Ndërkohë janë ngritur kampe strehimi për 2500 të pastrehë. Instituti sizmologjik informon se aktivitet sizmik në këto zona është ende në aktivitet të plotë.

Para Mbrapa

EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

epa05508668 A man is carried away on a stretcher after being pulled from the rubble of a collapsed house in Fonte del Campo near Accumoli, central Italy, 24 August 2016, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, in Umbria, Lazio and Marche Regions, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 38 people died in the quake.  EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

epa05508718 A man is carried away on a stretcher after being pulled from the rubble of a collapsed house in Fonte del Campo near Accumoli, central Italy, 24 August 2016, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, in Umbria, Lazio and Marche Regions, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 38 people died in the quake.  EPA/ANGELO CARCONI
EPA/ANGELO CARCONI

Para Mbrapa