KRYEFAQJA » LAJME » Kolmar, protestë për lirimin e Haradinajt
Kolmar: Protestë për lirimin e Haradinajt

Kolmar, protestë për lirimin e Haradinajt

Qindra shqiptarë që jetojnë në Francë, Zvicër, Gjermani dhe vende të tjera të Evropës, kanë protestuar të shtunën në mesditë para gjykatës së qytetit Kolmar të Francës, për lirimin e Ramush Haradinajt, ish kryeministër dhe kreu i AAK në Kosovë. Qëllimi i protestës ishtë kërkesa për lirimin sa më të shpejtë të Haradinajt dhe hedhjen poshtë të të gjitha urdhër-arresteve që datojnë nga koha e ish udhëheqësit serb Sllobodan Millosheviç, i dënua nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës për krime kundër njerëzimit. Zoti Haradinaj u arrestua këtë javë pasi autoritetet serbe kishin insistuar në lëshimin nga Interpoli të një urdhër arresti ndërkombëtar që në vitin 2004, nën akuzën e kryerjes së krimeve gjatë luftës në Kosovë.

Ndalimi i zotit Haradinaj ka sjellë reagime të shumta dhe ka tensionuar marrëdhëniet Kosovë – Serbi. Më parë Ramush Haradinaj është liruar nga akuzat dy herë nga dhomat e Tribunalit të Hagës për ish-Jugosllavinë, si autoritet i themeluar nga OKB për këtë çështje. Të martën pritet një seancë tjetër ndaj tij në Gjykatën e Kolmarit. Ajo pritet të shqyrtojë kërkesën e autoriteteve serbe për ekstradimin e zotit Haradinaj në Serbi.

Ndërkaq në faqen e Fejsbukut është inicuar një peticion për lirimin e tij. Brenda 21 orëve peticioni është firmosur nga mbi 135 mijë persona dhe ka patur mbi 18 mijë komente.