KRYEFAQJA » LAJME » Kupa e Botës 2018, Xhani Infantino takohet me Presidentin Putin
xhani infantino takohet me vladimir putin

Kupa e Botës 2018, Xhani Infantino takohet me Presidentin Putin

Presidenti i FIFA-s, Xhani InfantinoDuke ka përfunduar vizitën e parë zyrtare në Rusi, vendi pritës i Kupës së Botës 2018, me një takim me presidentin  Vladimir Putin, për të diskutuar përgatitjet për Kupën e Botës dhe Kupën e Konfederatave 2017. Përgjatë një orë takim, Presidenti i FIFA-s vlerësoi punën e autoriteteve më të larta politike të Rusisë për angazhimin e tyre për këto dy ngjarje të mëdha të futbollit. Presidenti Putin po ashtu e ftoi Presidentin e FIFA-s për fillimin e ardhshëm të programit Vullnetar për Kupën e Botës në fund të majit dhe njoftoi se ai do të jetë i pranishëm në Shortin zyrtar për Kupën e Konfederatave që do të zhvillohet në Kazan më 26 nëntor. Para nisjes, Presidenti i FIFA-s pati mundësinë për të vizituar Stadiumin Spartak të Moskës, i dyti për nga madhësia ku do të luhen ndeshjet e Kupës së Botës. Më pas Infantino u nis për një vizitë 2-ditore në Katar, vend ku do të zhvillohet Kupa e Botës në Futboll në 2022.