KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Mali i Zi, opozita protestë për largimin e qeverisë
Mali i Zi, opozita protestë për largimin e qeverisë

Mali i Zi, opozita protestë për largimin e qeverisë

Partia opozitare Frondi Demokratik në Malin e Zi mbajti edhe të hënën një protestë të gjëre në disa qytete malalzeze kundër Partisë Demokratike të Socialsteve në pushtet. Protestat që nisën javën e shkuar kërkojnë largimin e qeverisë së Gjukanovicit. Por pjesëmarrje në protestë e peshkopit ortodoks serb, shkaktoi reagime te shumta nga përfaqesuesit politike dhe shoqëria civile. Përzierja e përfaqesuesve fetare në protesta me natyre politike shihet si e pavend dhe shumë mendojnë se do ta dëmtojë kauzën e opozitës.