KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Mbytet gomonja në Mesdhe, 7 të vdekur dhe 96 të humbur
Mbytet gomonja në Mesdhe, 7 të vdekur dhe 96 të humbur

Mbytet gomonja në Mesdhe, 7 të vdekur dhe 96 të humbur

Një tjetër mbytje larg brigjeve të Libisë. Lajmin e bëjnë të ditur Mjekët pa Kufinj që kanë ndihmuar dhe gjetur 27 emigrantë. “Njëzeteshtetë burrat, shkruan ne Tëitter ojq-ja, që tani ndodhen në anijen Argos ishin në një barkë që mbante 130 persona. Ata janë të vetmit të shpëtuar. Një tragjedi e papranueshme”.

Ekipi i anijes Argos, një anije kjo që i përket Mjekëve pa Kufinj të cilët punojnë në kanalin e Siçilisë, pasi shpëtuan 27 emigrantët që mbijetuan nga mbytja e gomones me të cilën udhëtonin, nanë gjetur edhe kufomat e shtatë pëersonave.

Pikërisht me 16 nëntor u publikua raporti, rreth mbrojtjes ndërkombëtare në Itali për vitin 2016, sipas së cilit nga janari deri në tetor kanë vdekur duke kërkuar të vijnë në Europë 4.899 emigrantë, 3.654 prej të cilëve në Mesdhe.