KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Moldavi, ish kryeministri në burg për korrupsion
Moldavi, ish kryeministri në burg për korrupsion

Moldavi, ish kryeministri në burg për korrupsion

Një gjykatë në Moldavi vendos që ish kryeministri të qëndrojë në paraburgim për 30 ditë. Vendimi erdhi pasi prokuroria e akuzon ish kryeministrin Vlad Filat për korrupsion, lidhur me zhdukjen e një miliardë e gjysëm dollarëve nga tri banka të Moldavisë. Parlamenti votoi për heqjen e imunitetit per tu hapur rrugë hetimeve. Mbeshtetës dhe kundërshtarë të tij protestuan kundër dhe pro arrestimit të tij. Skandali i bankave është shqoëruar me protesta masive duke kërkuar edhe dorëheqjen e qeverisë.